RTU Mehānikas ekspertīžu centrs šķetina Šerloka Holmsa cienīgas mīklas

26. novembris, 2010

Ekspertīzes transportlīdzekļu avāriju un smagu noziegumu gadījumos veic ne vien tieslietu sistēmas eksperti, bet arī RTU zinātnieki – RTU Mehānikas ekspertīžu centrs bieži vien palīdz noskaidrot Šerloka Holmsa cienīgus, mīklainu lietu apstākļus.

26.11.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=WVlRrYF1Huo}

RTU Mehānikas ekspertīžu centrs darbojas RTU «Gada zinātnieka 2010», Transporta un mašīnzinību fakultātes profesora Jāņa Vības vadībā, kurš stāsta, ka sarežģītu lietu apstākļu noskaidrošanai zinātnieki iepazīstas ar visiem negadījumu vai noziegumu materiāliem un detaļām, filmē negadījuma norises vietu, veic nepieciešamos mērījumus, pēc tam pēta, rēķina un modelē situācijas.

RTU zinātnieki palīdz atšķetināt gan mīklainu slepkavību lietas, gan autoavāriju apstākļus, gan citus negadījumus. Mehānikas zināšanas un aprēķini ļauj precīzi noteikt, vai, piemēram, cilvēks pa logu izlecis pats, vai kāds viņu izgrūdis u. tml.

RTU Mehānikas ekspertīžu centram uzticēta daudzu jautājumu noskaidrošana: vai Brīvības pieminekļa zvaigznes iekšpusē ir sarūsējušas, vai Doma baznīcas torni ietekmē satiksme 11. Novembra krastmalā, kādi bija Liepājas negadījuma apstākļi, kad 2006. gada vasarā Karostas izgriežamā tilta ziemeļu balstā ietriecās gruzīnu komandas stūrētais kuģis «Anna».

Noskaidrot šādu lietu apstākļus – «tas ir līdzīgi kā kinofilmā – viens saka vienu, cits – citu. Sākumā nevar saprast, kāds būs atrisinājums. Tad lēnām, lēnām, skatoties materiālus un domājot, visu salieku» kopainā – stāsta profesors J. Vība.

Kā atzīst RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, profesors Vība ir Rīgas Tehniskās universitātes lepnums: «Profesoram ir pamatīgas zināšanas mehānikā. Mehānika ir fizikas pamats. Līdz ar to augstas klases mehānikas profesionālis spēj daudz, un Vības kungs to arī pierāda.»

Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

10. novembra videosižets par autonomas robota platformas prototipu aplūkojams šeit.

17. novembra videosižets par bezvadu kardiogrāfu aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

26. novembris, 2010 plkst. 8:59