RTU jaunā zinātniece Kristīne Šalma-Ancāne lepojas ar darbu Latvijā

15. novembris, 2016
.
.
.
Kristīne Šalma-Ancāne kopā ar kolēģiem strādā pie organiskā – neorganiskā materiāla veidošanas, proti, kā precīzi imitēt dabīgā kaula struktūru. Foto - Elīna Karaseva, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne zinātnē strādā jau desmit gadu un priecājas, ka Latvijas vārdu pasaulē saistībā ar zinātni atpazīst arvien vairāk. Latvijas Radio raidījumā «Nākotnes stāsti» K. Šalma-Ancāne klausītājus ieved centra sintēzes laboratorijā, rādot darba ikdienu, kā top materiāli kaulu implantiem.

Šogad K. Šalma-Ancāne atzīta par RTU Gada jauno zinātnieci, bet gada sākumā viņa saņēma «L’Oréal» Latvijas stipendiju «Sievietēm zinātnē» pētījumam «Nanostrukturētu biokompozītmateriālu izstrāde ar pretosteoporozes īpašībām». Radioraidījumā jaunā zinātniece stāsta, kā laboratorijā top materiāli kaulu implantiem.

Viņu aizrauj darbības virziens ar biomateriāliem, kurus var ievietot cilvēka ķermenī. «Tas ir vērsts uz dažādu materiālu izstrādi un pētniecību. Konkrēti šajā gadījumā pētām dažādus implantu materiālus, kurus var ievietot cilvēka ķermenī. Man šis virziens likās ļoti interesants un aizrāva. Man liekas – tas ir unikāls veids, kā tu ar savu pētniecību radi materiālus, kuri ir reāli pielietojami cilvēka ikdienā: dzīvības glābšanai, veselības uzlabošanai, funkciju atjaunošanai. Tas ir augstākais mērķis, manuprāt,» saka pētniece.

Jaunā zinātniece stāsta, ka liels ieguvums ir sadarbība ar mediķiem, kas laboratorijā radītos biomateriālus aprobē klīniski, jo daudzviet materiālpētniekiem tādu iespēju nav.

Runājot par nākotni, materiālzinātniece radio stāsta, ka ar kolēģiem sākts darbs pie organiskā – neorganiskā materiāla veidošanas, proti, kā precīzi imitēt dabīgā kaula struktūru.

Vaicāta par finansējumu zinātnei, viņa atbild, ka nevar teikt – viss ir slikti. «Skaidrs, ka tā iniciatīva mums jāņem pašiem savās rokās un finansējums jāmeklē pašiem. Tā mēs visu laiku esam strādājuši un tādu ceļu arī turpināsim,» saka pētniece, norādot, ka nevar gaidīt, kamēr kāds naudu pienesīs klāt.

K. Šalma-Ancāne radio atzīst, ka vienubrīd viņai bijusi doma zinātnisko darbu strādāt ārzemēs, bet tad sapratusi, ka viņas vieta ir šeit, Latvijā. «Tad, kad ir izveidota  sava ģimene, ir prieks, ka varu būt Latvijā un pie saviem vecākiem. Esmu apmierināta un nedzenos braukt prom,» viņa bilst. K. Šalmai-Ancānei gribas pierādīt, ka zinātnieki Latvijā ir augstā līmenī. Viņu iepriecina, ka Latvijas vārdu saistībā ar zinātni pasaule atpazīst arvien vairāk.

Radio raidījumu «Nākotnes stāsti» noklausīties var Latvijas Radio mājaslapā (15.11.2016.).

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

15. novembris, 2016 plkst. 15:51

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi