RTU izveidots unikāls mīnu meklētāja simulators

13. janvāris, 2011

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma ir izveidojuši mīnu meklētāja simulatoru Latvijas Jūras spēku Mācību centram Liepājā. Simulators jau tuvākajā laikā ļaus virsniekiem un instruktoriem mācīties, neizbraucot jūrā. Šis ir vienīgais šāda veida simulators, kas pilnībā izstrādāts Baltijas valstīs.

13.01.2011.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=Xkiyld9aqHk}

Mīnu meklētāja simulatora izveidei kopīgā projektā apvienojušies triju RTU fakultāšu – Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF), Transporta un mašīnzinību fakultātes, kā arī Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes – pētnieki.

Kā stāsta DITF vadošais pētnieks Agris Ņikitenko, simulators sastāv no četriem datoriem. Simulatora programmatūra pilnībā izstrādāta RTU.

Jūras spēku Mācību centra komandieris Uldis Zupa atzīst: mīnu meklētāja simulators – «tas ir neizmērāms naudas ietaupījums, mēs varam apmācīt cilvēkus, kad mēs gribam, neskatoties uz laika apstākļiem. Tas mums dod ļoti lielu fleksibilitāti. Mums ir cieša sadarbība ar Lietuvas un Igaunijas Jūras spēkiem, kas regulāri organizēja apmācības uz mūsu vecā simulatora. Un viņi jau šopavasar ar baltu skaudību noskatījās uz to, kas šeit top.»

RTU izstrādātais servisorientētais mīnu meklēšanas simulators atgādina Alkmaar tipa kuģa operācijas telpu, vienlaikus ar simulatora palīdzību var trenēties četru cilvēku komanda. Simulācijas beigās iespējams analizēt, cik veiksmīgi notikusi mīnu meklēšanas «operācija».

Darbs Mācību centrā pie datora vai vairākas nedēļas uz mīnu meklētājakuģa – tā Latvijas Jūras spēku virsniekam ir ikdienas rutīna. Kā atzīstU. Zupa, Baltijas jūra ir vēsturiski visvairāk ar mīnām piesārņotā jūra – tur ir mīnas no Pirmā pasaules kara, Otrā pasaules kara – padomju okupācijas mantojums, kas vēl joprojām apdraud iedzīvotājus: «Mums ir jābūt spējīgiem pasargāt sevi, savu valsti no šī drauda.»

Aizsardzības ministrija, pasūtot Latvijā izstrādātu mīnu meklēšanas simulatoru, ietaupījusi simtiem tūkstošu latu, kas būtu jāiztērē gatavassistēmas iepirkšanai no ārzemēm. Turklāt iegūtas vērtīgas zināšanas, kas nepieciešamības gadījumā ļaus izstrādāt jaunas sistēmas un saslēgt tās vienotā tīklā.

Jau ziņots, ka, sākot no 6. oktobra, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pusgada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

10. novembra videosižets par autonomas robota platformas prototipu aplūkojams šeit.

17. novembra videosižets par bezvadu kardiogrāfu aplūkojams šeit.

24. novembra videosižets par RTU Mehānikas ekspertīžu centra darbu aplūkojams šeit.

1. decembra sižets par videi draudzīgu, bionoārdāmu papīra iepakojumu aplūkojams šeit.

8. decembra sižets par ideālo nākotnes māju aplūkojams šeit.

15. decembra sižets par RTU pētnieku veiktajiem finiera saplākšņa paneļu īpašību uzlabojumiem aplūkojams šeit.

23. decembra sižets par viedu ielu apgaismojuma sistēmu aplūkojams šeit.

5. janvāra sižetu par autonomu saules kombisistēmu daudzdzīvokļu mājai aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

13. janvāris, 2011 plkst. 11:49