RTU izstrādāts prototips risinājumam, kas uzlabos kurināmā efektivitāti

15. janvāris
.
.
.
Publicitātes foto

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) izstrādāts prototips ierīcei, kas bagātinās kurināmā materiāla dedzināšanai izmantojamo gaisa masu ar ozonu, tādējādi ļaujot sadedzināt kurināmo pilnībā un sadegšanas procesā neradot kaitīgās gāzes. Ierīce būs paredzēta gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem, tostarp siltumapgādes uzņēmumiem, kas kā enerģijas avotu izmanto biomasas dedzināšanu.

«Pie mums vērsās uzņēmums «Energowise» ar problēmu: darbinot apkures katlu vai krāsni, kurā tiek dedzināta malka vai granulas, to sadegšanas process ir nepilnīgs, jo daļa produkta tiek sadedzināta, daļa – paliek pāri, un šis resurss netiek izmantots. Pēc uzņēmuma aprēķiniem – tie ir 30 procenti,» stāsta RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta profesors Dmitrijs Pikuļins. «Savukārt otra problēma – sadegšanas procesā no kurināmā telpā izdalās gāzes, un nav pieļaujama noteikta šo gāzu koncentrācija. Līdz ar to viņiem radusies ideja, ka mēs varētu uztaisīt iekārtu, kas ģenerē ozonu, un šis ozons tiktu ielaists krāsnī vai kādā citā kamerā, kur notiek degšana. Ozons paātrina degšanu un, reaģējot ar liesmām, tas ļauj kurināmo sadedzināt pilnībā, turklāt sadegšanas procesā nerodas augstās bīstamo gāzu koncentrācijas,» skaidro D. Pikuļins. 

Līdz ar to institūta uzdevums, kopā ar uzņēmumu piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā «PROTOTECH», bija uztaisīt iekārtas prototipu, kas atbilst noteiktai tehniskajai specifikācijai. «Mēs uztaisījām iekārtu, kas ģenerē ozonu: šis process ir kontrolējams, tiek pieslēgti visi palīgmehānismi. Jāuzsver, ka šis process nav vienkāršs: ir jānodrošina dzesēšana, pareiza ozona koncentrācija (jo ozons ir bīstamā gāze), attālināta vadība un kontrole,» paveikto ieskicē D. Pikuļins. Iekārtas izstrādātāji nedrīkstējuši kļūdīties, jo tam atvēlētais laiks bijis nosacīti īss – viens gads. «Ierasti nodarbojamies vairāk ar elektroniku, ar vadības iekārtām, taču šajā projektā saskārāmies ar šo fizikas un ķīmijas daļu, kur bija ozons, ozona ģeneratori, kompresori, spiedieni – bet mūsu pētnieki ir diezgan lunkani, spēj ātri pielāgoties, izpētīt literatūras avotus,» smejas D. Pikuļins. Pēc viņa domām, ir ārkārtīgi būtiski, lai zinātnieki piedalītos šādos praktiskos projektos – tas ne tikai paplašina redzesloku un ļauj ieraudzīt situāciju uzņēmēja acīm, bet parāda arī to, ka pētnieki savas zināšanas var pielietot ne tikai laboratorijā, bet radīt ko taustāmu. «Ja pēc dažiem gadiem šis prototips pārtaps par produktu un mēs to uzzināsim, būs gandarījums, ka esam kādam palīdzējuši,» norāda eksperts.

Pēc iekārtas pasūtītāja – uzņēmuma «Energowise» – norādītā, šīs inovācijas pamattirgus ir Baltijas valstis, Somija, Zviedrija un citas, kurās elektroenerģiju un siltumenerģiju ražo, sadedzinot biomasu. Pamatā uzņēmums koncentrējas uz apkuri un enerģiju ražojošiem uzņēmumiem, taču tehnoloģijai ir potenciāls izmantojums arī atkritumu dedzināšanas jomā.

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šī prototipa izstrādei saņemts grants 14,9 tūkst. eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

RTU izstrādāts prototips risinājumam, kas uzlabos kurināmā efektivitāti
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. janvāris plkst. 9:35

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi