RTU izstrādāts iepakojuma materiāls no aļģēm un kafijas biezumiem

23. februāris
.
.
.
Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģiju institūta pētniece Anda Barkāne (no kreisās) un pasūtītāja Kitija Paula Melnbārde ar izstrādāto prototipu alternatīvam iepakojumam. Publicitātes foto

Ņemot vērā lielos izaicinājumus, ko pasaulei met plastmasas piesārņojums, arvien aktīvāk tiek meklēti risinājumi, kā ražot tās aizstājējus no citiem – biodegradējamiem, videi un cilvēkam draudzīgiem materiāliem. Piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra prototipēšanas programmā «PROTOTECH», RTU tapuši divi prototipi alternatīvam iepakojuma veidam: plēve no jūraszāļu biomasas un krūzītes no kafijas biezumiem un citiem dabas šķiedru atlikumiem.

RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģiju institūta profesora Sergeja Gaidukova komandas uzdevums bija iegūt iepakojuma materiāla prototipu, izmantojot jūraszāļu biomasu, un izveidot materiāla ķīmisko un fizikālo īpašību precīzu raksturojumu. Rezultātā tapis biodegradējams, plēves veida, elastīgs, optiski caurspīdīgs un karstā ūdenī šķīstošs iepakojuma materiāls. «Pēc pasūtītājas Kitijas Paulas Melnbārdes vēlmes mums vajadzēja izstrādāt plēvi, kas ir darināta no aļģēm. No aļģēm pašām, protams, atbilstošu plēvi nevar izgatavot, tāpēc sākām skatīties zinātnisko literatūru. Ir zināms, ka no aļģēm var izdalīt īpašu vielu, un no tās var iegūt plēvi, tomēr tīrā šīs vielas plēve nav ar tādu mehāniku un citām īpašībām, kādas klientam bija vajadzīgas. Tāpēc mēs mazliet piekoriģējām sastāvu, lai rezultāts atbilstu tehniskajai specifikācijai: konkrēta šķīdība, konkrēta mehānika, konkrētas vizuālās īpašības,» stāsta projekta izpildītāja, Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģiju institūta pētniece Anda Barkāne, piebilstot: «Jauns velosipēds jāizgudro nebija, jo zinātniskajā literatūrā jau daudz kas ir aprakstīts, tomēr, lai iegūtu tieši vajadzīgo, bija nepieciešams zināms laiks un zināšanas.»

Materiāla iecerētais sākotnējais lietojuma mērķis ir ķermeņa kopšanas produktu iepakošana, tādējādi samazinot fosilās bāzes plastmasas iepakojuma apjomus kosmētikas industrijā. Līdz ar to materiālam vajadzēja būt arī drošam saskarsmē ar kosmētikas produktiem, bez toksiskām vai bīstamām vielām dabai un cilvēkiem. «Šī produkta potenciāls ir pietiekami liels, ja izdosies to pārnest uz konkrētu ražošanas līniju. Potenciāli tajā varētu iepakot ļoti daudz ko, jo tas ir arī nekaitīgs pārtikai. Turklāt šo plēvi iespējams pielāgot pēc vajadzības,» skaidro A. Barkāne.

Savukārt RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļā (IPIN) testēts materiāls no kafijas biezumiem un citiem dabas šķiedru atlikumiem, kuru iecerēts izmantot videi draudzīgu kafijas krūzīšu izgatavošanai. «Mūsu klients SIA «Snow recycle» strādā pie dabasšķiedru un pārtikas atkritumu materiāla – filamenta 3D printeriem. Tā sastāvā ir bionoārdāms polimērs, līdz ar to materiāls ir gan videi draudzīgs, gan tiek lietderīgi izmantoti atkritumi,» stāsta IPIN vadītājs Kārlis Kalniņš. IPIN speciālistu uzdevums šajā projektā bija veikt krūzīšu modelēšanu un izdruku. «RTU pētnieki jau bija veikuši zinātnisko izpēti, mūsu rokās bija praktiskais pielietojums. Izstrādes process, lai atrastu vispiemērotāko formu un veiktu šāda veida drukas darbu, bija izaicinājumu pilns,» atzīst K. Kalniņš. Viss izdevies veiksmīgi: izdrukātais materiāls izskatās atbilstoši gaidītajam, līdzīgs plānam mālam, un ir potenciāls to izmantot arī dizaina priekšmetu vai elementu izstrādē. Izstrādes laikā veikts arī salīdzinājums ar konkurentiem un secināts, ka biopolimēru jomā bieži vien notiek zaļmaldināšana, jo materiāli nav līdz galam tīri. Savukārt šis ir patiešām videi draudzīgs risinājums. Klienta iecere paredz šādas kafijas krūzītes ražot masveidā ar spiedliešanas paņēmienu, un šobrīd iegūtie 3D drukas modeļi kalpos kā uzskates priekšmets tālākā investīciju piesaistē.

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Katra prototipa izstrādei saņemts atbalsts 15 tūkst. eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. februāris plkst. 10:49

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi