RTU izstrādāta vadības sistēma inovatīvam taktilajam krēslam

29. decembris, 2023
.
.
.
RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas speciālistu uzprojektēta un izstrādāta vadības sistēma taktilajam skaņas krēslam.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļā (IPIN) uzprojektēta un izstrādāta vadības sistēma taktilajam skaņas krēslam, kas ar īpaši veidotas audio vizuālas programmas palīdzību spēs paaugstināt endorfīna līmeni organismā, tādējādi vairojot tā lietotāja labsajūtu.

«Ir dažādi scenāriji, kā šo krēslu lietot, tomēr viens no tiem varētu būt šāds: lietotājs paņem rokā telefonu vai planšeti, veic savienojumu ar krēsla sistēmu caur Bluetooth vai ar vadu. Tad iekārtojas krēslā, uzliek audio austiņas un atskaņo savu vai speciāli sagatavotu mūzikas sarakstu. Noliek telefonu, uzliek rokas uz rokturiem, aizver acis un atslābinās, sajūtot un izbaudot skaņas radītās vibrācijas caur visu ķermeni,» stāsta projekta īstenotājs, IPIN vecākais elektronikas inženieris Kristofers Celms. Darbības principu var salīdzināt ar masāžas krēslu, tikai šajā gadījumā jaunais skaņas krēsls strādā daudz plašākā vibrāciju (skaņas) amplitūdā, un arī iedarbojas vairāk psihoemocionāli, nekā masāžas krēsls, kas iedarbojas tikai fiziski. Turklāt skaņas baudījumu papildinās arī virtuālās realitātes radītās iespējas.

Izmantojot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tehnoloģiju biznesa centra radītās prototipēšanas programmas «PROTOTECH» atbalstu, IPIN ir uzprojektēta un saskaņā ar klienta vēlmēm izstrādāta šī krēsla vadības sistēma. Tas nozīmē, ka ir veikta izpēte, plānošana un projektēšana, saskaņošana, komponenšu sagāde un integrēšana, programmēšana, kalibrēšana un testēšana, lai panāktu, ka skaņa atbilstošā kvalitātē no tās avota caur speciāliem taustāmajiem jeb taktilajiem skaņas devējiem nonāk līdz lietotāja ķermenim. Tāpat īstenota vadu un elektroinstalācijas izvietošana produkta korpusā. «Projekta gaitā ir strādāts arī pie dažādām saistītām papildus lietām un risinājumiem, ko uzskaitot, sanāktu saraksts teju A4 lapas lielumā, lai sasniegtu pēc iespējas labāku rezultātu,» norāda K. Celms. Ne vienmēr projekta sākumā var paredzēt visas nianses, ko vēl var uzlabot, atklājas tikai procesa gaitā, viņš piebilst. Izaicinošākais šajā projektā bijis saprast izmantotās tehnoloģijas nianses – ierobežojumus un stiprās puses, lai panāktu vēlamo rezultātu. Šajā gadījumā liela nozīme ir fiziskajām komponentēm – krēsla konstrukcijai, izsvarojumam, formai, materiālam un pievienotajām komponentēm, jo skaņa pa to visu izplatās, rezonē, atstarojas un absorbējas, skaidro K. Celms.

Piesakoties «PROTOTECH» programmai, klients – uzņēmums «Stapes» Jāņa Sidera vadībā – kā sava produkta priekšrocību pār standarta skaņas sistēmām ir norādījis spēju radīt spēcīgu ķermeniski telpisku audiovizuālu piedzīvojumu ierobežotas telpas apstākļos. Līdz šim telpiskā skaņa izmantota tikai mājas kinozālēs, bet kinozāles uzstādījumam nepieciešama specifiski pielāgota telpa un skaņu sajust ar ķermeni praktiski nav iespējams. Ir virkne pētījumu, kuros secināts, ka ar mūzikas ietekmi ir iespējams uzlabot pašsajūtu, mazināt stresu, depresiju un izdegšanu, kā arī uzlabot, piemēram, atmiņu un miega kvalitāti. Jaunais produkts ļaus telpiski sajust skaņu caur ķermeni, tā pilnvērtīgi nododot skaņas pieredzi un papildinot virtuālās realitātes piedzīvojumu. Tiek cerēts, ka tas nākotnē kļūs par virtuālas realitātes baudīšanas standartu, līdzīgi kā tas ir šobrīd ar IMAX vai Dolby Atmos. 

«PROTOTECH» ir LIAA Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šī prototipa izstrādei saņemts grants 14,9 tūkst. eiro apmērā. 

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. decembris, 2023 plkst. 13:57

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi