RTU izstrādā jauna veida aizsargmaskas un aizsargtērpus cīņai ar Covid-19

5. novembris, 2020
Foto: ekrānuzņēmums

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, nākot talkā cīņā ar Covid-19, izstrādā jauna veida aizsargmaskas, kas vienlaikus pilda arī respiratora funkciju. Tie ir pirmie šāda veida respiratori pasaulē, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».

RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītājas Ingas Dāboliņas vadībā tiek pārbaudīti esošie un izstrādāti jauni individuālās aizsardzības līdzekļi, lai varētu efektīvāk cīnīties ar Covid-19 izplatību, piemēram, ir izdevies radīt sejas masku, kas varētu kalpot arī kā respirators, tādējādi daudz labāk pasargājot apkārtējos, tiekoties ar inficētu cilvēku.

«Ir apstiprināts dizaina paraugs izstrādātai maskai, kas kalpo arī kā respirators. Tā ir noslēgta tā, lai neiet garām gaiss, kas tiek izelpots. Šī respiratora maska pēc Dānijas laboratorijas atzinuma ir pirmā šāda pasaulē,» raidījumā stāstīja I. Dāboliņa un demonstrē masku, kas ir ergonomiska un labi pieguļ sejai.

Sadarbībā ar partneriem no Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta tiek pētīti arī jauna veida filtru materiāli. Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja rāda filtru no materiāla, kas izstrādāts no celulozes šķiedrām, no lūksnes šķiedrām, kā arī no sēņu hifām.

Zinātnieki pēta arī tirgū pieejamos aizsargtērpus mediķiem. «Lētākie nemaz nesargā, savukārt dārgākie ir ļoti smagi, tie ir ļoti grūti lietojami, ir smagi elpot. Rosinājums ir, ka būtu jāatgriežas pie tērpiem, kas ir no kokvilnas vai celulozes šķiedrām, kuri ir dezinficējami, kurus var autoklāvēt vai padarīt citādāk atkal tīrus un lietot atkārtoti,» skaidro zinātniece. Kopā ar partneriem no citām universitātēm, piemēram, Rīgas Stradiņa universitāti, un pētnieciskajiem institūtiem šobrīd tiek radīts arī kustības neierobežojošs un ērts aizsargtērps fizioterapeitiem, aprobējot RTU zinātnieču I. Dāboliņas un Evas Lapkovskas izstrādātu algoritmu. Algoritms palīdz speciālo uzdevumu veicējiem izvēlēties ergonomisku un auguma izmēriem atbilstošu īpašuzdevumu apģērbu.

Aizsargmasku un tērpu pētniecība un izstrāde notiek valsts pētījumu programma Covid-19 seku mazināšanai projektā «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» (Nr. VPP-COVID-2020/1-0004).

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

5. novembris, 2020 plkst. 11:00