RTU izstrādā ierīci, kas trenēs redzi

4. marts
.
.
.
Publicitātes foto

Sadarbojoties ar uzņēmumu «Eyedoo», Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļā tapusi inovatīva redzes treniņu ierīce.

SIA «Eyedoo» ir izstrādājusi ideju par unikālu redzes treniņu ierīci acs akomodācijas spēju uzlabošanai. Šī ierīce ir uz galvas liekama, tā sastāv no lēcu-filtru moduļa, elektronikas vadības moduļa un galvas stiprinājuma. Tā darbosies ar specifiski izstrādātu un pielāgotu algoritmu atbilstoši Latvijas Universitātes (LU) zinātnieku izstrādātai redzes treniņu metodoloģijai, un tās darbības nodrošināšanā tiks izmantota mākoņrisinājumā balstīta IT platforma. Piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā «PROTOTECH», uzņēmums vēlējās izstrādāt šīs ierīces produkcijas prototipu.

«Pasūtītājs nāca pie mums ar ideju, ka ir vajadzīga ierīce, kas maina acij priekšā dažāda stipruma optiskās lēcas,» stāsta RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas industriālais dizainers Jānis Lapsa. Ierīcei savienojoties ar atbilstīgo programmatūru, cilvēkam ir jāizpilda dažādi uzdevumi, un, atkarībā no tā, ko cilvēks redz datora ekrānā, iekārta maina lēcas no plusa uz mīnusu un otrādi. «Mūsu uzdevums bija mehāniski iekārtā uztaisīt to, lai lēcas automātiski mainās – viens stiprums, otrs stiprums vai neitrāls,» veiktos darbus ieskicē J. Lapsa. Lielākais izaicinājums bijis visu mehāniku savietot tā, lai tas būtu ergonomiski, ierīce derētu dažāda izmēra galvām, lai būtu regulējami acu zīlīšu attālumi. Tāpat nelielā telpā bija jāsatilpina motori, vadības plate u.c. smalkas komponentes. 

«Mūsu uzdevums bija visu atrisināt mehāniski, bet, protams, nevarējām neparūpēties arī par to, lai būtu smuki un ergonomiski,» smaida J. Lapsa. Tika meklēts arī ergonomisks, lietošanai patīkams risinājums, lai iekārta būtu savietojama ar jau tirgū esošu virtuālās realitātes briļļu stiprinājumu. «Man kā dizaineram ir ļoti būtiski, lai produkts, ko izstrādāju, ir ērti lietojams. Tāpēc ļoti labprāt strādāju ar projektiem, kur ir svarīga lietotāja pieredze. Man patīk iejusties potenciālā lietotāja lomā, un varu empatizēt, kā tas būs – šo iekārtu lietot, turēt rokās, likt pie acīm,» tā J. Lapsa. Te ir organiskas formas, te ir dizaina darbs, un te jāseko līdzi, lai radītais kalpo savam mērķim. Šobrīd tapušais prototips uzskatāms par šīs idejas validāciju, un tai neapšaubāmi ir potenciāls, vērtē J. Lapsa.

Pēc «Eyedoo» norādītā, līdz šim šādi redzes treniņi tiek veikti manuāli un to rezultāts ir ļoti atkarīgs no pacienta roku veiklības un sapratnes, kā veikt šādus treniņus, vai no redzes speciālista iesaistes, kas savukārt sadārdzina šī pakalpojuma cenu un apgrūtina pieejamību. Jaunā ierīce ir paredzēta redzes treniņu veikšanai dažādās vecuma grupās. Augstākā redzes treniņu efektivitāte tiek sasniegta bērniem līdz 18 gadu vecumam un pieaugušiem cilvēkiem vecumā līdz 30 gadiem. Būtiskākie ieguvumi no redzes treniņu rīka lietošanas būs binokulārās redzes balansa atjaunošana; acu noguruma novēršana (tipiskākie iemesli – viedierīču un datoru ilgstoša un nekontrolēta lietošana); redzes fokusa spēju uzlabošana; atsevišķu redzes funkciju traucējumu novēršana un stiprināšana.

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šī prototipa izstrādei saņemts atbalsts 15 tūkst. eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

RTU izstrādā ierīci, kas trenēs redzi
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. marts plkst. 11:58

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi