RTU iemūrēs pamatakmeni Baltijas Biomateriālu ekselences centra jaunajā ēkā

7. augusts, 2023
.
.
.
Jaunajā ēkā RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes  (MLĶF) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēka «rezerves daļas» – implantmateriālus, kas veidoti no kalcija fosfātiem un domāti bojāto audu un orgānu aizvietošanai.  Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Paula Valdena ielā 3, trešdien, 9. augustā, plkst. 12.00 notiks Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) jaunās ēkas pamatakmens iemūrēšana un laika kapsulas ievietošana jaunbūves pamatos. Jaunajā ēkā RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes  (MLĶF) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēka «rezerves daļas» – implantmateriālus, kas veidoti no kalcija fosfātiem (CaP) un domāti bojāto audu un orgānu aizvietošanai. 

Patlaban RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki strādā netālu no Ķīpsalas, Pulka ielā, taču, pārceļoties uz RTU studentu pilsētiņu un atrodoties blakus MLĶF, kā arī citām RTU fakultātēm un strādājot kopā ar citu jomu kolēģiem, zinātnieki iecerējuši paplašināt starpdisciplinārus pētījumus un attīstīt jaunu pētniecības virzienu, kas saistīts ar padziļinātu implantmateriālu izpēti šūnu vidē.

Pasaulē kalcija fosfātus pēta jau kopš 1769. gada, kad konstatēja to klātbūtne kaulos, bet pirmos biomateriālus, ārstējot kaulu lūzumus, dabīgā kaula augšanas stimulēšanai sāka izmantot 20. gadsimta 20. gados. Latvijā biomateriālu izstrādes un pētniecības skolu veidoja MLĶF profesori Rūdolfs Cimdiņš un Līga Bērziņa-Cimdiņa, kuri 2006. gadā dibināja Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centru. 

Profesoru darbu turpina viņu skolnieki. 2020. gadā RTU MLĶF profesora Jāņa Loča vadībā tika sākts vērienīgs projekts – Baltijas Biomateriālu ekselences centrs – kura laikā, pateicoties Eiropas Savienības un Latvijas valsts finansējumam, ar tiek stiprināta zinātniskā kapacitāte, lai izstrādātu un komercializētu jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Jaunā ēka ir būtisks ieguldījums šī darba sekmīgā īstenošanā.

Projektā kopā ar RTU zinātniekiem strādā Latvijas Organiskās sintēzes institūta, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un RSU Stomatoloģijas institūta kolēģi. 

Lai veicinātu starpdisciplinārus pētījumus, bez kuriem neiztikt 21. gadsimtā, RTU Ķīpsalā mērķtiecīgi veido savu studentu pilsētiņu, kurā atrodas RTU fakultātes un pētniecības institūti, Zinātniskā bibliotēka, Laboratoriju māja, studentu dienesta viesnīcas, peldbaseins un tagad arī – Baltijas Biomateriālu ekselences centrs.  
«Mēs ticam zinātnei. Mēs ticam, ka jaunas zināšanas mūs virza uz veselīgāku, labklājīgāku un gudrāku nākotni. Mēs ticam, ka pirms 160. gadiem dibinātajā RTU nekad nezudīs izzināšanas kāre un jaunatklājumu prieks,» teikts vēstījumā nākamajām paaudzēm, ko parakstījuši RTU rektors Tālis Juhna un BBCE projekta vadītājs Jānis Ločs.

Līdztekus vēstījumam laika kapsulā ir ievietoti trīs dažādi kalcija fosfātu biomateriāli – oktakalcija fosfāti (OCP), amorfais kalcija fosfāts (ACP) un hidroksilapatīts (HAp), kas sintezēti Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā. Vēstījumā nākamajām paaudzēm zinātnieki pauž cerību, ka «tās paaudzes, kas atvērs šo laika kapsulu, ar daudz modernākām tehnoloģijām spēs pārbaudīt tajā ievietoto materiālu stabilitāti un pārliecināsies par mūsu pētījumu ilgmūžību.» 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. augusts, 2023 plkst. 15:03

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi