RTU Gada zinātnieku balvas piešķir par biomateriālu un datu pārraides sistēmu pētījumiem

15. oktobris, 2016
.
.
.

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pasniegusi gada zinātnieka balvas trim RTU pētniekiem. Par «RTU Gada zinātnieku 2016» atzīts Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Neorganiskās ķīmijas institūta vadošais pētnieks Kārlis Agris Gross. Goda nosaukumu «RTU Gada Jaunā zinātniece 2016» ieguvusi Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne, savukārt kā «RTU Gada jaunais zinātnieks 2016» titulēts Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta docents Sandis Spolītis.

K. A. Gross balvu saņēma par pētījumiem materiālzinātnē. Viņa nozīmīgākie pētījumi ir saistīti ar implantmateriālos izmantojamu biomateriālu izstrādi. Zinātniskajā darbībā K. A. Gross pievērsies arī citu materiālu fizikāli mehānisko procesu un savstarpējās mijiedarbības izpētei. Zinātnieks ir redkolēģiju loceklis vairākos starptautiskos zinātniskajos žurnālos un nozīmīgās starptautiskās apvienībās, kā arī Armēnijas zinātnes komisijas un FP7 «Small to Medium Enterprise» projektu eksperts. K. A. Gross izceļas ar īpaši augstu publikāciju citējamību (Hirša indekss – 29). Viņa vadībā tiek izstrādāti promocijas un maģistra darbi, un viņš pasniedz RTU studiju priekšmetus «Zinātnisko rakstu izveide pēc ārzemju prasībām» un «Akadēmiskā rakstīšana».

K. Šalma-Ancāne ir RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece. Par pētījumiem materiālzinātnē viņa šogad saņēma kosmētikas uzņēmuma «L’Oréal» Latvijas stipendiju «Sievietēm zinātnē». K. Šalmas-Ancānes pētnieciskā darbība saistīta ar tāda kaulu implantmateriāla izstrādi, kas veicinātu osteoporotisku kaulu lūzumu dzīšanas un reģenerācijas procesu, vienlaicīgi nodrošinot ārstniecisku efektu uz osteoporozes skartajiem kaulaudiem. Viņas vadībā RTU tiek izstrādāti promocijas, maģistra un bakalaura darbi, kā arī skolēnu zinātniskās pētniecības darbi. K. Šalma-Ancāne ir Latvijas Zinātnes padomes eksperte «Materiālzinātnē» un «Vispārīgā ķīmijas tehnoloģijā». Viņa ir Latvijas Materiālu pētīšanas biedrības valdes locekle un sekcijas «Biomateriāli» vadītāja. K. Šalma-Ancāne ir Latvijas pārstāve Eiropas Keramikas biedrības padomē, Eiropas Keramikas biedrības biedre un Latvijas Jauno zinātnieku apvienības biedre.

S. Spolītis pēta tehnoloģijas optisko sakaru tīklu energoefektivitātes un pārraides ātruma uzlabošanai. Šādas tehnoloģijas nākotnē ļautu palielināt interneta datu plūsmas apjomu lielam lietotāju skaitam, kā arī būtu ievērojami ekonomiskākas. S. Spolītis ir RTU Telekomunikāciju institūta Šķiedru optikas pārraides sistēmu laboratorijas vadītājs. Augstā zinātnieciskā līmeņa un tehniskā nodrošinājuma ziņā šī ir vienīgā šāda laboratorija Baltijas valstīs. S. Spolītis ir starptautisko zinātnisko konferenču «International Workshop on Fiber Optics in Access Networks – FOAN» un «Advances in Wireless and Optical Communications – RTUWO» tehniskās programmas komiteju loceklis. Viņš ir trīs Latvijas patentu līdzautors. Par promocijas darbu «Ātrdarbīgu optisko piekļuves sakaru sistēmu izstrāde un novērtējums» S. Spolītis 2015. gadā saņēma Vernera fon Sīmensa Izcilības balvu.

RTU gada zinātnieka titulus piešķir kopš 2006. gada, ik gadu izvērtējot pretendentu zinātnisko publikāciju skaitu, dalību konferencēs, vadīto maģistra un promocijas darbu skaitu, RTU piesaistītā finansējuma apjomu, kā arī citus sasniegumus un organizatorisko darbu zinātnes pasākumos un istitūcijās. Gada zinātnieki tradicionāli tiek sveikti ikgadējā RTU Zinātniskajā konferencē.

Papildu informācija par konferenci

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

15. oktobris, 2016 plkst. 10:18

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi