RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte svin pusgadsimta jubileju

24. oktobris, 2016
Svinot RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) 50. jubileju, RTU rektors Leonīds Ribickis un ETF dekāns Jurģis Poriņš svinīgi atklāja nesen renovēto fakultātes ēku

Viņi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā bija pirmie – pirms 50 gadiem tika dibināta RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte (ETF), un tieši ar šīs fakultātes ēkas būvi aizsākās RTU Ķīpsalas stāsts. Sestdien, 22. oktobrī, ETF ar plašu aktivitāšu programmu svinēja savu piecdesmitgadi. Svinību laikā tika atklāta nesen renovētā fakultātes ēka, apbalvoti ETF mācībspēki, gan arī, veidojot saikni ar skolām, notika Latvijas fizikas, informātikas un interešu izglītības pedagogu diskusija par aktuāliem eksaktās izglītības jautājumiem un ekskursija fakultātes laboratorijās.

Fotogalerija

Pamatakmens fakultātes ēkai tika likts 1965. gadā, bet pašai fakultātei – 1966. gadā. «Sanācis tā, ka 1965. gadā, kad sāka būvēt fakultātes ēku, es iestājos Rīgas Politehniskajā institūtā, un mums sestdienās Ķīpsalā bija brīvprātīgi obligāti jāstrādā, ceļot šo ēku. Deva gumijniekus un vajadzēja stumt ķerras ar silikāta ķieģeliem un granti,» atmiņās par ETF ēkas būvniecību svinību reizē kavējās RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

Viņš, pasniedzot RTU Atzinības rakstus, teica paldies ETF dekānam profesoram Jurģim Poriņam, kā arī godināja mācībspēkus un fakultātes darbiniekus, kuri ETF strādā kopš fakultātes dibināšanas. Rektors aicināja visiem kopā turpināt attīstīt gan RTU studentu pilsētiņu, gan arī sadarbību ar uzņēmējiem, industrijai piedāvājot ETF zinātnieku radītos jaunos produktus.

Arī fakultātes dekāns, demonstrējot īsu ieskatu tehnoloģiju attīstībā pēdējo 50 gadu laikā, secināja, ka tehnoloģijas mainās ļoti ātri un fakultātei jāpieņem šis tehnoloģiskā progresa izaicinājums, gan sagatavojot jaunos telekomunikāciju un elektronikas inženierus, gan arī nodarbojoties ar zinātni. ETF pamatus ir likuši un daudzus pedagoga un zinātnieka darba gadus tai atdevuši Latvijas elektronikas un telekomunikāciju jomas pamatlicēji. Taču svarīgi, ka fakultātē aug jaunā paaudze, kas darbu turpina jauno tehnoloģiju realitātē.

Tāpēc uzņēmums «HansaMatrix», atbalstot jaunos informācijas un komunikāciju tehnoloģiju mācībspēkus, sadarbībā ar RTU Attīstības fondu 1500 eiro naudas balvu par ieguldījumu zinātnē un darbā ar studentiem dāvināja ETF docentam Andim Supem, kurš uzvarēja uz šo balvu izsludinātajā konkursā. «Gan pedagoģija, gan zinātne prasa lielu enerģiju, taču ir liels gandarījums savas zināšanas nodot tālāk,» balvu saņemot, atzina A. Supe. J. Poriņš paldies teica un sveica vēl divus jaunos ETF zinātniekus – Ingrīdu Lavrinoviču un Andri Igauni.

Fakultāte sveicienus pusgadsimta jubilejā saņēma arī no sadarbības partneriem. Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas (LETERA) prezidents Normunds Bergs savai fakultātei, ko absolvējis pirms 30 gadiem, LETERA vārdā dāvināja sukulentu – naudas koku, kā arī studentu un mācībspēku ērtībām – divus dīvāniņus, kur ikdienas steigā atpūsties. Savukārt Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) direktors Modris Greitāns – retro telefona aparātu, lai starp ETF un EDI vienmēr būtu nodrošināti teicami sakari.

Ja RTU vēsturi aplūko plašākā kontekstā, tad jāsecina, ka ETF aizsākumi radās jau 1925. gadā, kad Latvijas Universitātē, kur, nodibinot Latvijas valsti, tika integrēts Rīgas Politehniskais institūts (RPI), Mehānikas fakultātē izveidoja Bezdrāts tehnikas katedru, kas pastāvēja līdz 1944. gadam. Kad 1958. gadā atjaunoja RPI, tā Elektroenerģētikas fakultātē izveidoja Elektrosakaru un automātikas katedru. Savukārt, kad 1961. gadā nodibināja RPI Automātikas un skaitļošanas fakultāti, šo katedru sadalīja divās daļās – radās Elektrosakaru katedra un Radiotehnikas katedra, kas arī bija pamatā, 1966. gadā dibinot tagadējo ETF.

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

24. oktobris, 2016 plkst. 9:43