RTU Doktorantūras skola uzlabos doktorantūras kvalitāti un kvantitāti

29. novembris, 2010

80 aizstāvētas doktora disertācijas gadā – šāds ir kvantitatīvais rādītājs, ko Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pēc dažiem gadiem cer sasniegt, īstenojot pasākumu kompleksu doktorantūras efektivitātes paaugstināšanai. Tāpat iecerēts panākt vienota doktorantūras kvalitātes standarta izveidi visā universitātē – atklājot RTU Doktorantūras skolu, atzina RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

29.11.2010.  Skatīt galeriju

ds_atklasana.jpgJau ziņots, ka pirmdien, 29. novembrī, RTU tika atklāta Doktorantūras skola, kurā simboliski tika uzņemti 462 aktīvie RTU doktoranti. Doktorantūras skolas izveide ir viena no RTU doktorantūras efektivitātes uzlabošanai veltītā pasākumu kompleksa aktivitātēm. Otrs svarīgākais pasākums - augstāku doktorantūras rezultatīvo rādītāju nodrošināšanai ar Senāta lēmumu jau jūnijā nolemts, sākot ar 2010. gada 1. septembri, RTU noteikt pāreju uz četrgadīgām pilna laika doktorantūras studijām un piecgadīgām nepilna laika doktorantūras studijām.

Iecerēts, ka jaunā RTU Doktorantūras skola sniegs atbalstu visiem doktora grāda kandidātiem un promocijas darbu vadītājiem, veicinot zinātniskā darba prasmju uzlabošanu un profesionālo attīstību. Bez centralizētas Doktorantūras skolas katrā RTU fakultātē darbosies arī īpaši Doktorantūras skolas mentori, kam būs jāuzņemas doktorantu «advokāta un psihologa» loma un kas sniegs doktorantiem padomus.

RTU Doktorantūras skolas mentoru saraksts

Arhitektūras un pilsētplānošanas
Asociētā profesore Sandra Treija
Būvniecības fakultāte Profesors Tālis Juhna
Profesors Andris Krēsliņš
Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas
Profesore Oksana Ņikiforova
Enerģētikas un elektrotehnikas fakultāte Profesors Vladimirs Čuvičins
Profesors Gatis Bažbauers
Profesors Anatolijs Ļevčenkovs
Elektrotehnikas un telekomunikāciju
Asociētais profesors Arnis Gulbis
Profesors Ansis Klūga
Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Docente Astra Auziņa
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas
Asociētais profesors Mārcis Dzenis
Transporta un mašīnzinību fakultāte Asociētais profesors Aleksejs Kataševs
Profesors Aleksandrs Urbahs

Kā doktorantūras skolas atklāšanā atzina vadošais pētnieks, «RTU Gada jaunais zinātnieks 2008» Kaspars Kalniņš: «Jaunizveidotā RTU Doktorantūras skola būs arī instruments, kas veicinās kompleksu starpdisciplināru pētījumu veikšanu, iesaistot kopīgos projektos dažādu RTU fakultāšu doktorantus. Inovatīvu inženiertehnoloģisku procesu izstrādei šāda sadarbība ir ārkārtīgi nepieciešama, taču līdz šim notikusi reti.» Starpdisciplināra sadarbība zinātnē nepieciešama arī augstāku citējamības indeksu nodrošināšanai – dažādu jomu pētnieki apvienojoties var veikt pasaulē līdz šim nebijušus, kvalitatīvus pētījumus un zinātniskajās publikācijās piedāvāt jaunas idejas, norādīja K. Kalniņš.

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības departamenta direktore Gita Rēvalde akcentēja Doktorantūras skolas lomu kvantitatīvo rādītāju sasniegšanā. Minot Eiropas Komisijas stratēģiju «Eiropa 2020», kurā iezīmētā vīzija liecina par to, ka 2020. gadā visās Eiropas Savienības valstīs vismaz 40 % jaunākās paaudzes ir jābūt akadēmiskam grādam vai diplomam, kā arī Deklarāciju par Valda Dombrovska vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību, kas paredz līdz 2014.gadam Latvijā palielināt zinātniskā grāda saņēmēju skaitu vismaz līdz 300 aizstāvētiem promocijas darbiem gadā, G. Rēvalde norādīja, ka RTU Doktorantūras skola ir viens no instrumentiem, kā sasniegt šos kvantitatīvos rādītājus un doktorantiem vēlēja izturību un spēju nezaudēt motivāciju disertācijas izstrādei un tās aizstāvēšanai.

Iecerēts, ka RTU Doktorantūras skola uzlabos doktora programmu realizācijas efektivitāti, veicinās doktorantu mērķtiecību, kā arī mudinās promocijas darbu vadītājus motivēt topošos zinātniekus izstrādāt kvalitatīvas disertācijas noteiktajā termiņā. Pirmie RTU Doktorantūras skolas informatīvi izglītojošie semināri sāksies jau decembrī.

RTU piedāvā 22 doktora programmas ar specializāciju 35 virzienos. Visas RTU doktora studiju programmas ir akreditējusi Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības programmu akreditācijas komisija.

RTU Informācijas centrs

29. novembris, 2010 plkst. 21:19