RTU doktorante veido inovatīvas kosmētiskās sejas maskas, izmantojot nanotehnoloģijas

28. augusts, 2023
.
.
.
pexels.com

Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta doktorante Laimdota Vilcēna promocijas darbā veido tehnoloģiju bioloģiski aktīvo komponenšu integrācijai nanošķiedru tīmeklī. Izmantojot RTU atbalsta instrumentus studentu uzņēmējspēju veicināšanai, viņa tehnoloģiju pārvērš produktā – augsti efektīvā kosmētiskā sejas maskā. Nākotnē šāda tipa betulīna materiālu varētu izmantot arī ārstniecībā.

«Kā bioaktīvo materiālu es izmantojot bērza tāss ekstraktvielu betulīnu, kurš jau tiek lietots kosmētikā un ārstnieciskos materiālos, uztura bagātinātājos. Lai veicinātu iedarbību un uzlabotu efektivitāti, es iestrādāju betulīnu no elektrovērpšanas šķīdumā, ar ko var iegūt nanošķiedras,» Latvijas televīzijas raidījumā «Rīta Panorāma» stāsta L. Vilcēna. Pēc tam viņa nanošķiedras iestrādā maskā. Betulīns ir videi draudzīgs materiāls, iegūstams kā blakusprodukts no finiera ražošanas. Jaunās tehnoloģijas, kas tiek izmantotas sejas maskas veidošanai, nodrošina augstāku efektivitāti nekā līdz šim ierastie kosmētikas līdzekļi.

«Cilvēka ādas šūnas ir mikro līmenī. Nanodaļiņas ir vēl smalkākas, līdz ar to viņas iziet cauri ādas slāņiem un spēj iedarboties daudz efektīvāk, nekā tas būtu tradicionālā veidā, uzklājot parastu krēmu,» viņa norāda. 

Nanotehnoloģijas un elektrovērpšanas produkti ir jauni materiāli, kuriem pasaulē tiek rasti arvien jauni un jauni pielietojumi visdažādākajās jomās. Medicīnā un kosmetoloģijā nākotnē pēc tiem pieprasījums būšot arvien lielāks. Arī L. Vilcēna pēta betulīna materiālu lietojumu ārstniecībā, piemēram, to varētu lietot kā brūču pārsēju. «Ja klīniskos pētījumus attīsta plašākā mērogā, tad ir iespējams šo materiālu pielietot arī kā transdermālu zāļu piegādes sistēmu jeb plašākai auditorijai saprotamākā valodā – ir iespējams arī dažādas vielas uzņemt, nevis tradicionāli dzerot tabletes zāļu formā, bet arī uzklājot tās uz ādas,» viņa turpina. Šādā veidā, piemēram, varētu palīdzēs dziedēt hroniski nedzīstošas brūces. Pētījumi arī vedina domāt, ka betulīna vielas spēj spēcināt cilvēka imunitāti un var nākt talkā melanomas ārstēšanai.

Produkta izstrādē viņa izmanto RTU Studentu inovāciju grantu programmas atbalstu. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

28. augusts, 2023 plkst. 9:56

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi