RTU doktorante Aiga Ivdre saņem «L'Oréal Baltic» balvu «Sievietēm zinātnē»

18. jūnijs, 2020
RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes doktorantei Aigai Ivdrei piešķirta «L'Oréal Baltic» balva «Sievietēm zinātnē». Foto: Jānis Deinats

Tradicionālo «L'Oréal Baltic» balvu «Sievietēm zinātnē» šogad saņēmusi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes doktorantūras studente Aiga Ivdre un vēl sešas pētnieces no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Zinātnieces balvā saņēmušas 6000 eiro stipendiju.

Aiga Ivdre studē RTU, bet strādā par pētnieci Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta Polimēru laboratorijā. Aiga programmas «Sievietēm zinātnē» apbalvojumu saņem par pētījumu, kurā meklē iespējas izmantot kokrūpniecības blakusproduktu – koksnes putekļus no zirgu pakaišu un saplākšņa ražošanas – nanocelulozes iegūšanai, kā arī tās pielietojumu kriogēnās izolācijas poliuretāna putuplastā. Mūsdienās ražošanas blakusproduktu izmantošanai ir liela nozīme, lai uzlabotu tehnoloģisko procesu, samazinātu ražošanas izmaksas un ieviestu tīrākas ražošanas principus.

«L'Oréal Baltic» balvu saņēma vēl divas Latvijas zinātnieces. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» Ķīmijas laboratorijas Hromatogrāfijas grupas vadītāja Iveta Pugajeva apbalvota par darbu pie jaunas metodoloģijas izstrādes sabiedrības veselības novērtēšanai, pielietojot uz notekūdeņiem bāzētu epidemioloģijas pieeju. Savukārt Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta Optisko materiālu laboratorijas pētniecei un LU doktorantei Ivitai Bitei balva piešķirta par pētījumu, kurā viņa analizē dažādu ķīmisko sintēžu metožu ietekmi uz materiālu morfoloģiskajām un fizikālajām īpašībām, piemēram, pašvielas defektiem un optiskajām īpašībām.

Apbalvotas arī zinātnieces no Igaunijas un Lietuvas.

Programmā «Sievietēm zinātnē» balvas katru gadu tiek piešķirtas katras Baltijas valsts zinātniecei ar doktora grādu līdz 40 gadu vecumam par pētījuma veikšanu dzīvības, vides zinātņu, fizikas un inženierzinātnes jomā, kā arī pa vienai balvai Igaunijā un Lietuvā, bet divas balvas Latvijā – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam. Papildus viena dalībniece no katras valsts tiek nominēta prestižajai, starptautiski atzītajai «L'Oréal-UNESCO For Women in Science International Rising Talents» programmai.

«L'Oreal Baltic» programma «Sievietēm zinātnē» ir vienīgā šāda veida atbalsta programma zinātniecēm Baltijas valstīs, veicinot Baltijas zinātnieču profesionālo attīstību, palīdzot sasniegt jaunus mērķus un vairot ieguldījumu gan zinātnē, gan sabiedrībā. Šī balva iedibināta 2005. gadā ar bijušās Latvijas prezidentes un stipendijas goda patroneses Vairas Vīķes-Freibergas atbalstu un tiek pasniegta, «L'Oreal Baltic» sadarbojoties ar Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām.

Ar savu pētījumu A. Ivdre plašāk iepazīstina Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā». Raidījumā par dzīvi, darbu un iespējām zinātni skaidrot sabiedrībai stāsta arī 2012. gada balvas saņēmēja Dagnija Loča, RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore, Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta asociētā profesore un vadošā pētniece.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

18. jūnijs, 2020 plkst. 15:20