RTU docents analizē, ko 2017. gads nesīs Latvijas nodokļu politikā

2. janvāris, 2017
Par izmaiņām nodokļos rakstā portālā «Delfi» informē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) mācībspēks, Inženierekonomikas un vadības fakultātes docents Māris Jurušs. Foto – Pixabay

Jaunais – 2017. gads – nesīs nozīmīgas izmaiņas Latvijas nodokļu politikā, piemēram, ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) netiks apliktas stipendijas līdz 280 eiro mēnesī, ko izglītojamam darba vidē balstītu mācību ietvaros izmaksā komersants. Par izmaiņām nodokļos rakstā portālā «Delfi» informē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) mācībspēks, Inženierekonomikas un vadības fakultātes docents Māris Jurušs.

Autors raksta, ka IIN atvieglojums tiks attiecināts arī uz nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir nepilngadīgs bērns invalīds, bet minimālo iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumu 50 eiro apmērā nepiemēros nodokļa maksātājam, ja tas kopj bērnu līdz divu gadu vecumam.

RTU mācībspēks analizē ne tikai IIN un pievienotās vērtības nodokli (PVN), kur būtiskākās izmaiņas skar darbības ar neapstrādātiem dārgmetāliem un to pusfabrikātiem, kā arī pulksteņu un juvelierizstrādājumu remonta nozari, ieviešot apgriezto PVN maksāšanas kārtību, bet arī norāda, ka izmaiņas gaidāmas akcīzes nodoklī. Sākot no 2017. gada 1. marta, pieaugs akcīzes nodoklis alkoholam, vislielāko palielinājumu veidojot tieši stiprajam alkoholam. M. Jurušs norāda, ka likmju palielinājums audzē plaisu starp stiprajiem dzērieniem un alu, «kam, raugoties no alkohola satura jeb ietekmes uz veselību viedokļa, ir viszemākais nodokļa slogs». Tāpat no 2017. gada 1. jūlija nodoklis pieaugs arī tabakas izstrādājumiem.

M. Jurušs raksta, ka 2017. gadā tiks atcelti Elektroenerģijas nodokļa likumā noteiktie elektroenerģijas nodokļa atbrīvojumi elektroenerģijai, kas iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem vai hidroelektrostacijās, vai koģenerācijas stacijās, kas atbilst normatīvajos aktos par elektroenerģijas ražošanu koģenerācijas procesā noteiktajiem efektivitātes kritērijiem.

Raksta autors uzsver, ka nākamais gads varētu būtiski ietekmēt nodokļu politiku, jo «paredzams, ka Pasaules Bankas (PB) eksperti drīz varētu pabeigt Latvijas nodokļu sistēmas auditu. Pamatojoties uz to, paredzēts izstrādāt jaunas nodokļu pamatnostādnes».

RTU ir vienīgā Latvijas augstākās izglītības iestāde, kurā iespējams apgūt starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», un šī studiju programma ir viena no populārākajām valstī, iekļauta «Eduniversal» reitinga TOP 50, ieņemot 37. vietu pasaulē starp nodokļu administrēšanas studiju programmām.

M. Juruša domas par mikrouzņēmumu nodokļa diskusiju, kā arī citiem nodokļu jaunumiem lasiet rakstā portālā delfi.lv (31.12.2016.)

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

2. janvāris, 2017 plkst. 15:51