RTU Dizaina fabrika lepojas ar izgudrojumu, kas «izglābs Āfriku»

3. novembris, 2016
RTU Dizaina fabrikas jaudīgais tehniskais aprīkojums ļauj studentiem un zinātniekiem veidot izgudrojumu prototipus

Nesen oficiāli atklātajā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā (DF) izgudrota ūdens attīrīšanas iekārta, kas «izglābs Āfriku», un vēja ģenerators, kas spēj palielināt to reģionu platību, kur iespējams iegūt atjaunojamo vēja enerģiju, ceturtdien, 3. novembrī, raksta žurnāls «Ir». Tāpat DF vadītājs Guntis Kuļikovskis lepojas ar cilvēka līdzsvara mērītāju un īpašiem sporta ratiņkrēsliem. Kā žurnālam stāsta G. Kuļikovskis, DF ir vairāk «kā start-up, nevis universitātes struktūra».

Mājīgajās DF telpās RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē satiekas studenti, uzņēmēji un profesori — katrs ar savām superspējām, stāsta G. Kuļikovskis. DF 28 studentu komandas, sadarbojoties ar profesoriem un uzņēmējiem, mēģinājušas izdomāt risinājumus sarežģītām problēmām, un daudzi piedzīvojuši veiksmes stāstus.

Žurnāls atzīmē, ka arī dizaina fabrikas idejas autors, Ālto Universitātes Somijā profesors Kalevs Ekmans, kurš oktobrī Rīgā saņēma Pasaules kultūras padomes Hose Vaskonselosa izglītības balvu, Rīgu uzteicis kā tehnoloģiski attīstītāko pasaules dizaina fabriku tīkla dalībnieci. Šos panākumus lielā mērā palīdzējuši sasniegt vairāki 3D printeri, kas ir DF pētnieku rīcībā.

Skaidrojot 3D printeru nozīmi, G. Kuļikovskis stāsta, ka iekārtas dod iespēju «kontrolēt struktūras iekšpusi. Neviens klasiskais apstrādes veids nevar ieiet materiāla iekšpusē un izmainīt struktūru». Kā piemēru viņš min titāna gūžu implantus, kurus tagad var radīt ar metāla printeriem. To iekšpusē, līdzīgi kā īstā kaulā, var iepildīt porainu masu, nodrošinot maksimālu līdzību oriģinālam.

DF rīcībā tomēr nav metāla printera. Visticamāk, tāda nav nevienam Latvijā, saka G. Kuļikovskis, jo šāda printera izmaksas «pārsniegtu visu mūsu printeru summu».

Rakstu iespējams izlasīt žurnālā «Ir» (03.11.2016.).

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

3. novembris, 2016 plkst. 10:52