RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes absolvente ražo ZoFA dizaina apavus

12. janvāris, 2011

Pēdējā laikā vērojama tendence — arvien vairāk arhitektu pievēršas arī produktu dizainam. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes absolvente, praktizējoša arhitekte Elīna Dobele pievērsusies dizaina apavu ZoFA ražošanai. «Arhitektūra un apavi ir tuvu saistīti, un katra kurpe kā maza mājiņa – arī apavos ir konstrukcija, dizains,» raksta laikraksts «Dienas Bizness».

12.01.2011.

Tomēr krustu arhitektūrai Elīna nav pārvilkusi – no pirmās mīlestības jau nevar tā uzreiz aiziet.

«Devītajā klasē izdomāju, ka būšu arhitekte – tāpat kā tētis. Cik tevdevītajā klasē ir gadu? Tu taču vēl neesi sakarīgs cilvēks. Un tu apzināti ej uz mērķi, izmācies, pirmie projekti, viss tādā vāveres ritenī – 23 gados pirmā privātmāja. Vienā brīdī stopkrāns – vai man to vispār vajag?» tā E. Dobele. Esot bērna kopšanas atvaļinājumā, viņa aizdomājās par to, ko tiešām vēlas darīt, un saprata, ka tuvāks par projektēšanu ir dinamiskākais dizains. Turklāt apavi ir tā sfēra, kas Latvijā nav apgūta. Arī pasaules mērogā ir daudz apģērbu dizaineru, apavu – daudz mazāk.

Tika dibināts uzņēmums SIA «ZoFA», kurš 1. februārī svinēs gada jubileju. Pirmā gada panākumi esot labi, un ZoFA apavi nopērkami ne vienLatvijā, bet arī trijos veikalos ārpus Latvijas – Japānā, Maskavā un Hamburgā. Februārī iecerēts Latvijā atvērt ZoFA salonu, kur blakus notiks ražošana un apavu labošana. Veikalā ZoFA apavu cena ir, sākot no 160 latiem.

Kā Elīna atzīst intervijā žurnālam «Dizaina Studija», projekts ZoFA radies nevis kā biznesa plāns, bet radošas iniciatīvas rezultāts.«Pieļauju, ka, taisni pateicoties «trekno gadu» uzspiestajai rullēšanai nonstopā, tagad varam vākt ražu,» – vajadzība izrauties no rutīnas provocējusi radošu sprādzienu. Elīna uzskata, ka arhitektūras unapavu dizaina radīšanai ir sadures punkti. Dizainu ZoFA apaviem izstrādā Elīna, bet tos izgatavo meistars ar ne tikai ilgu gadu pieredzikurpnieku arodā, bet arī ar zināšanām ortopēdijā – Andrejs Ivanovs. Produkti top kopdarbā; ideja, vīzija tiek pielāgota tehnoloģijas prasībām un ergonomikai.

Laikraksta «Dienas Bizness» (12.01.2011.) publikācija Laikraksta «Dienas Bizness» (12.01.2011.) publikācija 1.07 Mb

12. janvāris, 2011 plkst. 17:32