RTU 154. jubilejā aicina uz pasaulslavenu zinātnieku vieslekcijām

3. oktobris, 2016

Atzīmējot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 154. jubileju, 13. un 14. oktobrī norisināsies vairāki nozīmīgi notikumi, kuru vidū būs Pasaules kultūras padomes (World Culture Council – WCC) apbalvošanas ceremonija, kā arī WCC balvas laureātu – pasaules līmeņa zinātnieku – Edvarda Vitena (Edward Witten) un Kaleva Ekmana (Kalevi Ekman) publiskās vieslekcijas.

Pasākumus 13. oktobrī plkst. 17 RTU Dizaina centrā, Ķīpsalas ielā 6, ievadīs 2016. gada Hose Vaskonselosa Pasaules izglītības balvas (2016 José Vasconcelos World Award of Education) laureāta prof. K. Ekmana lekcija «Passion-based learning». RTU Dizaina centrs par lekcijas norises vietu izvēlēts, jo sadarbībā ar K. Ekmanu, kurš ir Ālto Universitātes Dizaina fabrikas dibinātājs Somijā un dizaina fabriku koncepta autors, RTU arī izveidota Dizaina fabrika, kas tiks svinīgi atklāta plkst. 18, klātesot K. Ekmanam, izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, RTU rektoram akadēmiķim Leonīdam Ribickim un citiem.

14. oktobrī plkst. 10 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, Mūkusalas ielā 3, sāksies RTU 57. zinātniskās konferences plenārsesija. Plkst. 11 notiks Fīldsa medaļas laureāta un 2016. gada Alberta Einšteina Pasaules zinātnes balvas (2016 Albert Einstein World Award of Science) laureāta prof. Edvarda Vitena lekcija «Light Rays and Black Holes». ASV dzīvojošā prof. E. Vitena veiktie pētījumi ietekmē fundamentālu izpratni par fizikālo mijiedarbību. Tie aptver divas kontrastējošas disciplīnas – matemātiku un fiziku – un paver jaunus pētījumu virzienus, kas pārsniedz zinātņu disciplīnu robežas. Plkst. 12 sekos «RTU Gada zinātnieka 2016» titula laureāta, kā arī titulu «RTU Jaunais zinātnieks 2016» un «RTU Jaunā zinātniece 2016» ieguvēju apbalvošana.

WCC balvu pasniegšanas svinīgā ceremonija sāksies plkst. 17. Tajā tiks godināti E. Vitens un K. Ekmans, kā arī deviņi RTU zinātnes un kopējās izaugsmes veicinātāji. Pasākuma laikā RTU rektors L. Ribickis tiks svinīgi uzņemts WCC starpdiscipinārajā žūrijā. Ceremonijā piedalīsies arī kultūras ministre Dace Melbārde. Ar muzikālajiem priekšnesumiem uzstāsies RTU mākslinieciskie kolektīvi – vīru koris «Gaudeamus», sieviešu koris «Delta», jauktais koris «Vivere», pūtēju orķestris «SPO». Pasākuma noslēgumā «Gaudeamus» izpildīs Selgas Mences skaņdarba «Veni, Creator Spiritus» pasaules pirmatskaņojumu. Pasākums būs vērojams arī tiešraidē internetā

WCC balvas par cilvēcei nozīmīgiem sasniegumiem kultūrā, izglītībā un zinātnē piešķir kopš 1984. gada. Par balvas ieguvējiem lemj Pasaules kultūras padomes Starpdisciplinārā komiteja, kurā šogad kā vienīgais no Latvijas ievēlēts RTU rektors L. Ribickis. Katru gadu par ceremonijas norises vietu tiek izraudzīta kādas valsts universitāte vai cita akadēmiskā institūcija, šogad – RTU. Iepriekš balvu pasniegšana notikusi Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā, Šveices Federālajā tehnoloģiju institūtā Cīrihē, Austrālijas Nacionālajā universitātē, Oksfordas Universitātē, Prinstonas Universitātē u.c.

Papildu informācija un pilna pasākumu programma pieejama WCC mājaslapā

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

3. oktobris, 2016 plkst. 12:51