RTU 150. jubileja pieteikta UNESCO svinamo dienu kalendāram

29. decembris, 2010

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Latvijas Nacionālā komisija nolēmusi pieteikt UNESCO svinamo dienu kalendāram 2012.–2013. gadā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 150. jubileju, kas tiks svinēta 2012. gada 14. oktobrī.

29.12.2010.

Bez tam UNESCO svinamo dienu kalendāram nolemts pieteikt arī ķīmiķa Paula Valdena 150 gadu jubileju, prozaiķa un dramaturga Rūdolfa Blaumaņa 150 gadu jubileju un komponista Jāzepa Vītola 150 gadu jubileja 2013. gadā.

Lēmumu par to, vai Latvijas priekšlikumi UNESCO kalendāram tiks apstiprināti, pieņems UNESCO Ģenerālā konference tās 36. sesijā kas notiks 2011. gada novembrī.

Līdz šim UNESCO savā svinamo dienu kalendārā ir iekļāvusi Cēsu pilsētas 800. gadadienu un tās svinības 2006. gadā, kā arī X Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku svinības un to 50. gadadienu 2010. gadā.

UNESCO reizi divos gados izskata dalībvalstu pieteikumus un veido savu svinamo dienu sarakstu jeb kalendāru, iekļaujot tajā notikumus un pasākumus no visas pasaules, kas nākamos divus gadus paredzēti UNESCO dalībvalstīs un tiks atzīmēti, veicinot izpratni par pasaules kultūras daudzveidību un tās vērtību. Organizācija tādējādi piekrīt tam, ka šie notikumi tiek asociēti ar UNESCO vārdu un līdz ar to gūst plašu starptautisku uzmanību. Ik reizi katra dalībvalsts var pieteikt ne vairāk kā četrus notikumus.

«UNESCO ir svarīgi, ka tās dalībvalstis ne tikai apzina savu mantojumu kultūrā, zinātnē, izglītībā un citās jomās, bet aktīvi iesaistās šī mantojuma saglabāšanā un pārmantošanā, nodrošinot valsts un sabiedrības atbalstu tā tālākai attīstībai. Mēs ceram, ka UNESCO izrādīs atzinību mūsu izvirzītajām jaunajām nominācijām, jo šāds novērtējums piesaistīs visas pasaules uzmanību un stiprinās mūsu pašu pārliecību par nepieciešamību apzināties savas vērtības un ieguldījumu kādas konkrētas jomas attīstībā,» stāsta UNESCO LNK ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.

2012. gada 14. oktobris ir gan RTU, gan visas Latvijas augstākās izglītības 150. dzimšanas diena, jo RTU bija pirmā augstākās izglītības mācību iestāde tagadējā Latvijas teritorijā. Pirmais RTU nosaukums bija Rīgas Politehniskā augstskola, un tā tika dibināta 1862. gada 14. oktobrī.

Papildinformācija – portālā www.la.lv.

RTU Informācijas centrs

29. decembris, 2010 plkst. 13:27