Riska kapitālisti ieinteresēti investēt augsto tehnoloģiju idejās

1. oktobris, 2013
.
.
.

Ikviens, kam ir entuziasms strādāt un vēlme kļūt par uzņēmēju, aicināts piedalīties Komercializācijas reaktorā. Tā ir platforma, kurā tiekas zinātnieki no vairākām ES un NVS valstīm un jaunie, topošie uzņēmēji, lai kopīgiem spēkiem zinātnes izgudrojumus pārvērstu pelnošā biznesā. Piecu gadu laikā reaktorā radīti 30 jauni uzņēmumi, investīcijās piesaistot 2,8 miljonus eiro. Tuvākā tikšanās notiks šā gada 4. un 5. oktobrī Rīgā.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki katru gadu rada aptuveni 150 patentējamas tehnoloģijas ar augstu intelektuālo vērtību. Lai no tām gūtu reālu labumu, iesaistās uzņēmēji un investori, kas gatavi šos zinātnes izgudrojumus komercializēt. «Aptuveni 15 no mūsu zinātnieku radītajām idejām ir ar komercializācijas potenciālu,» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes prorektors profesors Dr. sc. ing. Tālis Juhna. Viņa radītā tehnoloģija ir pamatā jaundibinātajam uzņēmumam «Conelum», kas septembrī saņēma 200 000 eiro lielas investīcijas biznesa attīstībai. Uzņēmuma radīšanā zinātne un bizness satikās projektā «Komercializācijas reaktors», kas arvairāku riska kapitālistu un uzņēmumu atbalstu tiek īstenots jau kops 2009. gada.

«Mūsu fokuss ir augsto tehnoloģiju uzņēmumu radīšana. Tas ir tāds bizness, kas balstās uz nano, bio, zaļajām, drošības un citām tehnoloģijām,» stāsta Komercializācijas reaktora organizators un biznesa eņģelis Nikolajs Adamovičs. «Mēs nemitīgi strādājam, lai zinātnes centros, tehnoloģiju parkos un universitātēs atlasītu spožas idejas, kuru komercializēšana radītu revolūciju produktu attīstībā. Divreiz gadā aptuveni 15 idejas tiek prezentētas topošajiem uzņēmējiem, kuri sadarbībā ar mūsu ekspertiem pēc tam strādā pie to komercializēšanas.»

Komercializācijas reaktorā piedalās zinātnieki noLatvijas, Igaunijas, Krievijas, Vācijas, Ukrainas un Armēnijas, bet investēt ieinteresēti riska kapitālisti un biznesa eņģeļi gan no NVS, gan ES valstīm. «Šis ir vēl viens apliecinājums tam, ka Latvija ir vieta, kur tiekas Rietumi un Austrumi,» saka Ilona Guļčaka, reaktora atbalstītāja Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja. «Investoriem ir interese ieguldīt Latvijā dibināmos uzņēmumos, jo šeit ir salīdzinoši laba uzņēmējdarbības infrastruktūra, ļoti spēcīgs intelektuālais potenciāls, izdevīgs ģeogrāfiskais novietojums, valodu zināšanas un sabiedrības atvērtība.» Augstās tehnoloģijas ir viens no tiem nišas produktiem, ar ko tādas nelielas valstis kā Latvija var veiksmīgi konkurēt starptautiskajā tirgū.

«Eiropas universitātes izveido aptuveni piecus spin-off uzņēmumus gadā,» stāsta profesors TālisJuhna. «Un tas būtu arī mūsu primārais mērķis, uz ko tiekties, komercializējot savu zinātnieku izgudrojumus. Inovācijas ir viena no RTUstratēģiskajām prioritātēm, tāpēc aktīvi piedalāmies arī šajā reaktorā.»

Līdz šim ar Komercializācijas reaktora palīdzību radīti aptuveni 30 augsto tehnoloģiju uzņēmumi, kuros kopumā investēti 2.8 miljoni latu. Piemēram, uzņēmuma «Conelum» pamatā esošā tehnoloģija palīdz ievērojami paātrināt kvalitātes testus pārtikas rūpniecībā. Reaktorā dzimuši arī uzņēmumi «Mahydy», kura radītā tehnoloģija ievērojami samazina metāla koroziju un tā galvanizācijas izmaksas, «Pogritech», kas izstrādājis inovatīvu pulveru apstrādes metodi, ko var plaši izmantot visdažādākajās ražošanas nozarēs, sākot no autobūves un enerģētikas un beidzot ar krāsu un laku ražošanu un virkne citu.

TuvākaisKomercializācijas reaktors notiks šī gada 4. un 5. oktobrī Rīgā, un jebkurš interesents, kas vēlas kļūt par augsto tehnoloģiju uzņēmuma vadītāju, aicināts pieteikties mājaslapā.

Video par Komercializācijas reaktoru.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

1. oktobris, 2013 plkst. 11:50

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi