Rīgā notiek viens no vērienīgākajiem šaha festivāliem Ziemeļeiropā – «RTU Open 2023»

7. augusts, 2023
.
.
.
RTU rektors Tālis Juhna atklāj starptautisko šaha festivālu «RTU Open 2023». Foto: Latvijas Šaha federācija

Pirmdien, 7. augustā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā svinīgi atklāts Ziemeļeiropā lielākais un viens no prestižākajiem starptautiskajiem šaha festivāliem «RTU Open 2023», kurā nedēļas garumā sacentīsies vairāk nekā 500 dalībnieku no 29 valstīm. Turnīri ir piemēroti dažāda līmeņa spēlētājiem, tāpēc ikviens var atrast savam spēles līmenim un laika iespējam piemērotas spēles. Šaha festivālu jau tradicionāli rīko Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Šaha federācija (LŠF). 

Šogad festivālā paredzēti 11 dažādi turnīri, kuros piedalīties pieteikušies 555 dalībnieki. Viņi lielākoties ir no Baltijas valstīm, Ziemeļeiropas un Centrālās Eiropas, bet kopumā dalībnieku ģeogrāfiskais mērogs ir plašs, jo ir pārstāvētas arī tādas valstis kā Japāna, Turkmenistāna un Filipīnas. 

«RTU Open» notiek jau 12. reizi. Šo gadu laikā tas kļuvis par augsta līmeņa starptautisku šaha notikumu, gandarīts ir RTU rektors Tālis Juhna. Viņš uzsver, ka šaha spēle attīsta kritisko un stratēģisko domāšanu, kas ir ļoti būtiska mūsdienu mainīgajā pasaulē, tādēļ RTU ir īpašs prieks būt vienam no festivāla organizatoriem un starp spēlētājiem redzēt gan studentus, gan zinātniekus un mācībspēkus. 

Arī Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) rīkotājdirektore, lielmeistare Dana Reizniece-Ozola norāda, ka šahs ir lielisks līdzeklis 21. gadsimtā nepieciešamo prasmju apguvei – tas sekmē prasmes risināt sarežģītas problēmas un vairo radošumu. Viņa arī atzina, ka turnīrs piedāvā plašu «ēdienkarti jebkuram šaha gardēdim», tādēļ FIDE ir gandarīts jau trešo reizi atbalstīt šo notikumu. Sagaidāms, ka arī turpmāk federācija atbalstīs «RTU Open» norisi.

Pasākuma galvenais ir lielmeistaru jeb A turnīrs, kas sākās 7. augustā, ilgs visu nedēļu un kurā piedalās 201 spēlētājs, tostarp 12 lielmeistari, piecas lielmeistares un kopumā 73 titulēti šahisti no 26 valstīm. Turnīra favorīti ir deviņkārtējais Norvēģijas čempions Simen Agdestein, bijušais Gruzijas TOP 20 spēlētājs Baadur Jobava, pērngada «RTU Open 2022» uzvarētājs Paulius Pultinevicius no Lietuvas. Savukārt spēcīgākais Latvijas pārstāvis ir Toms Kantāns, kurš turnīrā izlikts ar septīto starta numuru. Šajā turnīrā piedalās arī D. Reizniece-Ozola.

A turnīrā nedēļas laikā no 7. līdz 13. augustam šahisti aizvadīs deviņas kārtas. Pirmajā kārtā, kur pēc izlozes principa spēlētāji no turnīra starta tabulas augšdaļas tiekas ar spēlētājiem no lejasdaļas, par pārsteigumu parūpējās piecpadsmitgadīgais rīdzinieks Georgijs Germanovs, kurš, spēlējot ar baltajām figūrām, cīnījās neizšķirti pret Francijas lielmeistaru, TOP 10 šahistu Akselu Delorme.

Paralēli paredzēti arī pieci klasiskā šaha turnīri, kā arī trīs turnīri ar vietējo klasifikāciju. Atsevišķās spēlēs mērosies gan amatieri, gan jaunieši, savukārt 10. un 11. augustā sāksies divi amatieru nedēļas nogales turnīri. Savukārt dalībnieki, kuriem nav iespēju šaham ziedot daudz laika, ir aicināti uz vienas dienas spēlēm – blica un rapida turnīriem. 

Uz nedēļas nogalē paredzētiem turnīriem amatieriem un noslēguma ātrspēles turnīru vēl ir atvērta pieteikšanās interesentiem. 

Skatītāji aicināti apmeklēt gan festivāla norises vietu klātienē, gan sekot līdzi video tiešraidei, kuru vadīs Latvijas izlases līderis Arturs Neikšāns.
Festivāla kopējais balvu fonds šogad iecerēts vairāk nekā 28 000 eiro apmērā.

Kā norāda festivāla dibinātājs, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes asociētais profesors, RTU Sporta centra direktors Egons Lavendelis, šaha entuziastus nebiedē pat lielākā vētra Latvijā, kas plosījās festivāla atklāšanas dienā. Viņam ir īpašs prieks, ka kopā ar RTU, LŠF, FIDE un atbalstītājiem ir izdevies panākt, ka «RTU Open» ir stabila vieta pasaules šaha kartē. 

Festivāla ģenerālsponsors ir RTU, festivālu atbalsta LŠF, Izglītības un zinātnes ministrija, jo festivāla īstenošana tiek līdzfinansēta no valsts budžeta, Starptautiskā Šaha federācija un Latvijas Sporta federāciju padome. Festivāla sadarbības partneri ir starptautiskais izstāžu centrs «Ķīpsala»,  akciju sabiedrība «Latvijas Gāze» un «Skrīveru saldumi».

Plašāka informācija par «RTU Open 2023» latviski un angliski

Starptautiskas šaha festivāls «RTU Open 2023»

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. augusts, 2023 plkst. 17:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi