Restartē zinātniskos pētījumus pasaules mērogā

19. februāris, 2021
.
.
.
RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskajā laboratorijā asociētā profesora Andra Šutkas vadībā tiek pētīti pjezoelektrisko polimēru materiāli. Foto: ekrānuzņēmums

Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieku pētījums liek pārskatīt visus līdz šim veiktos mērījumus un rezultātus pjezoelektrisko polimēru jomā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».

Visapkārt mums ir enerģija, ko var pārvērst elektrībā, piemēram, kustoties vai savstarpēji berzējot dažādus priekšmetus, var iegūt nelielu strāvas impulsu. Arī lokot vai saspiežot plastmasu, ir iespējams iegūt enerģiju. RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskajā laboratorijā asociētā profesora Andra Šutkas vadībā tiek pētīti pjezoelektrisko polimēru materiāli, uz kuriem iedarbojoties mehāniski, rodas elektrība. Pasaulē līdz šim tika uzskatīts, ka no tiem var iegūt salīdzinoši lielu devu enerģijas.

«Mēs veicām virkni pētījumu un parādījām, ka literatūrā ir ļoti daudz kļūdainu mērījumu. Sadarbībā ar Melburnas Universitāti Austrālijā parādījām, kā būtu pareizi jāveic šie mērījumi,» raidījumā pauž A. Šutka.

Pētījumā atklāts un ar īpaša dizaina eksperimentiem pierādīts, ka līdz šim plaši publicētie pētījumi pjezoelektrisko polimēru materiālu jomā neatspoguļo to patieso iekšējo pjezoelektrisko efektu. Pētījumā izstrādāta skaidra un vienkārša metodika precīza iekšējā pjezoelektriskā efekta mērīšanai pjezoelektriskiem polimēriem. 
Turpmāk zinātniekiem un inženieriem visā pasaulē būs daudz precīzāka informācija un metodes mērījumu veikšanai, kas savukārt rezultēsies ar to, ka labāk varēs atrast pielietojumu šādiem materiāliem, norāda raidījumā. 

Par šo pētījumu RTU MLĶF Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskā laboratorijas zinātnieki un viņu partneri no Melburnas Universitātes saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas Atzinības rakstu par sasniegumiem zinātnē 2020. gadā.  

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. februāris, 2021 plkst. 8:10

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi