Rektoru padome: Nevaram atļauties izglītību? Izmēģināsim tumsonību...

13. novembris, 2010

Piektdien, 12. novembrī pēc Rektoru padomes sēdes padomes priekšsēdētājs Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis izplatījis paziņojumu medijiem, kurā pauž satraukumu par jaunajiem valdības uzstādījumiem attiecībā uz budžeta samazinājumiem, kas, iespējams, varētu skart augstāko izglītību un zinātni.

13.11.2010.

Rektoru padomes priekšsēdētājs A. Barševskis raksta:

«12. novembra sēdē izvērtējusi plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par gaidāmo budžeta konsolidāciju uz izglītības un kultūras nozaru rēķina, Rektoru padome aicina valdību un sabiedrību apzināties šādu lēmumu ietekmi uz Latvijas nākotni.

Atgādinām, ka Latvijas augstākā izglītība nekad, arī tā saucamajos «treknajos gados», nav tikusi finansēta pietiekamā apjomā, nerunājot par situāciju pēc tam. Valsts finansējums augstākajai izglītībai mūsu valstī ir pats mazākais Eiropas Savienībā – gan uz vienu studējošo, gan procentos no IKP.

Pēdējo divu gadu Eiropā laikā finansējums Latvijas augstākajai izglītībai ir samazināts par 51%, kas ir finansējuma samazinājuma nepārspēts rekords visā Eiropas Savienībā.

Pat starptautisko aizdevēju organizācijas, kuras Latvijai liek samazināt valsts budžetu, ir brīdinājušas, ka iepriekšējo gadu sazinājumi augstākajai izglītībai ir bijuši tik lieli, ka tālāka finansējuma samazināšana nopietni apdraudētu iespēju uzturēt kvalitāti.

Valsts finansējuma vēl tālāka samazināšana nozīmē virzību uz pilnīgu maksas augstāko izglītību, ko jaunie cilvēki nevarēs atļauties un tie vai nu aizplūdīs uz ārzemēm, visticamāk uz neatgriešanos, vai nesasniegs to izglītības līmeni, kāds Latvijai ir nepieciešams, lai atdzīvinātu ekonomiku.

Rektoru padomes priekšsēdētājs, profesors Arvīds Barševskis: «Uz spēles ir likta mūsu bērnu un visas Latvijas nākotne. Vēlos citēt ilggadējā Hārvarda Universitātes prezidenta Dereka Boka brīdinājumu «Ja izglītība jums šķiet dārga, izmēģiniet tumsonību.».»

RTU Informācijas centrs

13. novembris, 2010 plkst. 9:04