Radiācijas riski Latvijā un jaunais radiācijas seku novērtēšanas modelis

17. maijs, 2010
.
.
.

Ceturtdien, 20. maijā, no plkst. 13 līdz 17 Vides ministrijas Lielajā zālē notiks seminārs «Radiācijas riski Latvijā un jaunais radiācijas seku novērtēšanas modelis».

17.05.2010.

Baltijas jūra ir visradioaktivākā pasaulē (HELCOM, Helsinki Zinatniskāskomisijas www.helcom.fi dati par radioaktīvo piesārņojumu). BaltijasJūras krastā, Zviedrijā un Somijā, tiek veidotas viskaitīgākokodolatkritumu «kapsētas». Radioaktīvie elementi ir pēdējā pus-gadsimtalaikā iekļuvuši arī gaisa plūsmās. To kaitīgā ietekme uz cilvēkuveselību nav agrāk pienācīgi novērtēta vecā kļūdainā ICRP modeļapielietojuma dēļ. Seminara laikā tiks prezentēts jaunais ECRR modelis,kas spēj paredzēt arī zemo devu jonizējošā starojuma ievērojamo ietekmiuz veselības stāvokli. Reģionā ap Baltijas jūru ir ievērojams vēžastatistikas pieaugums, kas sācies 1959. gada kodolieroču testurezultātā un padziļinājies periodā pēc Černobiļas avārijas. Seminārā speciālistiapspriedīs arī gamma starojuma mērījumus Latvijas teritorijā kā arīradona ietekmi uz veselību un uz saslimstību ar vēzi Latvijā.

Semināru vada: Eiropas Radiācijas risku komitejas (European Committeeon Radiation Risks, ECRR, www.euradcom.org) zinātniskais sekretārsChriss Busby un Baltijas Jūras reģiona ECRR sekretāre Dita Rietuma.

Vides aizsardzības departamenta direktora Rolanda Bebra ievadvārdi.

1) Radiācijas riski Baltijas jūras reģionā un jaunais radiācijas seku novertēšanas modelis.

2) Radiācijas riski un kodolatkritumi Baltijas jūras reģionā. Dita Rietuma, E. M., Baltijas jūras reģiona ECRR sekretāre.

Lektore raksturos procesus Zviedrijā un Somijā, kur jūras krastā tiekplānotas un veidotas kodolatkritumu glabātuves, kā arī Lundā,Zviedrijā, zinātniska kodolierīce – neitronu staru «lielgabals»European Spallation Source.

3) Gamma starojuma mērījumi Latvijas teritorijā. Dr. Aivars Gilucis,bijušais Valsts Ģeoloģijas dienesta ģeologs, SIA «GeoPlus.lv» galvenaisģeologs. 

4) Radona ietekme uz veselību un uz saslimstību ar vēzi. Prof. LudmilaKartunova, RTU Telpiskās un reģionālās attīstības pētījumu centravadošā pētniece.

5) Saslimstība ar vēzi Latvijā. Dr. med. Aivars Stengrevics, Austrumu slimnīcas vēža kadastra vadītājs.

6) Diskusijas.

Papildu informācija:
Dita Rietuma,
Baltijas jūras reģiona ECRR sekretāre,
tālr. 29811064; 0046 709546616 (Stokholmā)
g

Chris Busby,
Eiropas Radiācijas risku komitejas zinātniskais sekretārs,
tālr. 0044 7989428833
g
www.euradcom.org

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

17. maijs, 2010 plkst. 16:56

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi