Pieredzes apmaiņa Lietuvas Veselības zinātņu universitātes bibliotēkā un informācijas centrā

24. oktobris, 2011

RTU Zinātniskās bibliotēkas pārstāves Sarmīte Krauze un Lāsma Zariņa, mūžizglītības programmas «Erasmus» ietvaros, bija pieredzes apmaiņā  Lietuvas Veselības zinātņu universitātes bibliotēkā un informācijas centrā no 2011. gada 3. oktobra līdz 7. oktobrim.

Galvenās tēmas, kas tika pētītas un kurās tika gūta ļoti vērtīga pieredze bija:

• RFID sistēmas ieviešanas stratēģija, darba organizācija;
  • konkrēto, nepieciešamo darbu sagatavošana un veikšana visos bibliotēkas procesos, kuros iesaistīta RFID sistēma.

Mūs sagaidīja ļoti jaunā un modernā bibliotēkas ēkā, kura atklāta 2007. gadā. Bibliotēkas darbinieki uzsvēra, ka viņu mērķis ir izveidot jaunu hibrīdbibliotēkas modeli, kā veselības zinātņu informācijas centru, kurā varētu iegūt informāciju gan tradicionālā, gan virtuālā veidā.

Bibliotēkā stingri ievēroti starptautiskie standarti, nodrošināta brīvpieeja fondiem, nodrošināta automatizētā pašapkalpošanās sistēma (izsniegšana/saņemšana), izmantota RFID sistēma, organizēts plašs pakalpojumu klāsts (dažāda veida kursi – informācijpratībā, tekstu apstrādē, dokumentu kopēšanas, skenēšanas, iesiešanas apmācības). Īpaša vērība pievērsta grupu darba telpām. Bibliotēkā ir arī atsevišķas klusās lasītavas. Pārsteidz plašais datubāzu skaits, kas pieejams bibliotēkā.

Kā ļoti svarīgu savas bibliotēkas attīstības virzienu lietuviešu kolēģi uzskata savas virtuālās bibliotēkas attīstību, izmantojot tādus exlibris produktus kā MetaLib un SFXMetaLib ir bibliotēkas portāls, kas palīdz lietotājiem veikt informācijas meklēšanu vairākās datubāzēs vienlaicīgi (gan nacionālajās, gan komerciālajās). Savukārt SFX dod iespēju uzreiz iegūt pilntekstu dokumentus no dažādiem zinātniski informacionālajiem portāliem un datubāzēm.

Bibliotēkas informācijas sistēmas  departamenta vadītāja Daiva Jurksaitiene bija sastādījusi ļoti dinamisku un ar informāciju bagātu darba plānu, kurš mums ļāva ne vien iepazīties ar dažādiem darba procesiem bibliotēkā, bet arī praktiski piedalīties šajos procesos.

Esam ieguvušas ļoti vērtīgu pieredzi, kas ļaus sekmīgāk ieviest RFID sistēmu RTU Zinātniskajā bibliotēkā šā gada nogalē.

Liels paldies lietuviešu kolēģiem par atsaucību un dalīšanos pieredzē un zināšanās.

RTU Zinātniskā bibliotēka

24. oktobris, 2011 plkst. 10:11