Piecas CERN ēnas pirms izlidošanas uz Šveici iepazīstas ar zinātnieku un studentu darbu RTU laboratorijās

8. aprīlis
.
.
.
Uz CERN dodas (no kreisās) Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 11. klases skolniece Marta Spriņģe, Bauskas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Lelde Rādena, Vaiņodes vidusskolas 10. klases skolnieks Emīls Zemlītis, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 10. klases skolēns Mihails Librants-Lacis un Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Mārtiņš Dzintars. Foto: Armins Ronis, RTU

Pieci Latvijas vidusskolēni, kuri konkursā tika izraudzīti Ēnu dienai Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), 8. aprīlī pirms došanās uz Šveici viesojās Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un iepazinās ar universitātes laboratorijām un zinātnieku darbu tajās. 

Ēnas CERN viesojas no 8. līdz 10. aprīlim. Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 11. klases skolniece Marta Spriņģe ēnos RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta direktoru un daļiņu fiziķi Kārli Dreimani. Bauskas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Lelde Rādena ēnos Latvijas pārstāvi CERN un RTU profesoru Tomu Torimu, kā arī viņai būs iespēja ieskatīties arī Toma kolēģa RTU pētnieka inženiera Gunta Pikura ikdienā. Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Mārtiņš Dzintars ēnos RTU pētnieci un daļiņu fiziķi Antru Gaili. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 10. klases skolēns Mihails Librants-Lacis ēnos RTU pētnieku inženieri Andri Ratku, kā arī izzinās, ko CERN pēta viņa kolēģis medicīnas fiziķis Kristaps Paļskis. Savukārt Vaiņodes vidusskolas 10. klases skolnieks Emīls Zemlītis ēnos Latvijas Universitātes (LU) pētnieku Edgaru Mami, kā arī iepazīs viņa kolēģes LU studentes Patrīcijas Kalniņas darbu.

RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātē robotikas laboratorijā jaunieši iepazinās ar jaunākajām robotikas tehnoloģijām, izzināja RTU zinātnieku izstrādāto līdzstrāvas elektroapgādes sistēmu, kas ražošanas industrijai ļaus būtiski ietaupīt patērēto elektroenerģiju, kā arī Elektroakustikas laboratorijā uzzināja skaņas izplatības īpatnības un skatīja, kā skaņu vilnis dejo lēnā valša ritmā. Savukārt RTU Zinātnes un inovāciju centrā CERN ēnas apskatījās RTU studentu radīto zemūdens dronu, kas var veikt apsekošanas un meklēšanas operācijas Latvijas klimatiskajos apstākļos, kā arī reāllaikā iegūt dažāda veida datus un informāciju par ūdens ekosistēmu. 

Ēnas uz Šveici devās ar lidmašīnu CERN Nacionālā kontaktpunkta darbinieka pavadībā. Ceļa un viesnīcas izdevumi ir apmaksāti no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma, lai nodrošinātu CERN kontaktpunkta darbību Latvijā 2024. gadā.  

CERN iepazīšana jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs, ir noderīga, jo nākotnē tas var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu. Latvija 2021. gadā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, kas dod iespējas jaunajiem zinātniekiem strādāt CERN. 

CERN jau gandrīz 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts pasaules interneta tīmeklis (world wide web – www) un pierādīta Higsa bozona eksistence. 

CERN ēnas pirms došanās uz Šveici viesojas RTU

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

8. aprīlis plkst. 17:53

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi