Pētnieki: Latvijas izgudrojumi atvilktnē gulēt nevēlas

4. janvāris, 2011

Laikraksts «Diena» apkopojis informāciju par to, kas notiek ar tiem Latvijas izgudrojumiem, kas nevēlas gulēt atvilktnē. Par centieniem ieviest izgudrojumus ražošanā stāsta gan decembrī RTU notikušās Latvijas Izgudrojumu izstādes uzvarētāji, gan tie RTU pētnieki, kuru izgudrojumi iekļauti Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) zinātnes sasniegumu sarakstos.

04.01.2011.

Latvijas pētnieku un izgudrotāju centieni atspoguļoti laikraksta «Diena» (04.01.2011.) publikācijās «Latvijas izgudrojumi atviktnē gulēt nevēlas» un «Latvijas Izgudrojumu izstādesuzvarētāji» – 3D tāfeles un «zaļā putuplasta» izgudrotāji – cer, ka viņuizgudrojumi nākotnē kļūs pieprasīti tirgū.

Izgudrotāju komanda stāsta, ka 3D tāfeles izmaksas ir 1400 latu bez PVN, izgudrotāji to jau sākuši piedāvāt skolām, un dažas ir ieinteresējušās. Tāfele sastāv no trim aptuveni metru reiz metru lielām apdrukātām magnētiskām plaknēm. Uz tās ar magnētiem un dažādu krāsu gumijām var veidot ģeometriskas figūras. Izgudrotāji apzināti gājuši prom no digitālās vides un centušies panākt, lai 3D tāfele skolēniem sniegtu iespēju apgūt stereometriju un attīstīt telpisko domāšanu.

Savukārt Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieku komanda, kas ieguvusi poliuretāna putuplastu, izmantojot rapša eļļu, atzīst, ka ir ieinteresēti izgudrojumu ieviest ražošanā, taču vienlaikus norāda, kamenedžēt šo projektu pašiem zinātniekiem esot ļoti sarežģīti.

Jau ziņots, ka, arī 2010. gadā LZA par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem atzinusi RTU Mehānikas institūta pētniekuizstrādāto autonomas barošanas robotu ar distances vadību zemūdens objektu fotografēšanai un izpētei.

RTU Informācijas centrs

4. janvāris, 2011 plkst. 15:29