Pateicoties uzņēmuma «IS-Wireless» atbalstam, RTU būs iespēja veikt jaudīgus 5G pētījumus

25. oktobris, 2023
RTU un «IS-Wireless» sadarbības memorandu parakstīja uzņēmuma ģenerāldirektors Sławomir Pietrzyk un RTU inovāciju prorektore Liene Briede. Foto: Kristers Grobiņš

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) Telekomunikāciju institūtam (TI), pateicoties sadarbībai ar Polijas uzņēmumu «IS-Wireless», būs iespēja izveidot savu 5G Open RAN (open radio access network) laboratoriju, ar kuras palīdzību universitāte pētniecībai varēs izmantot privāto 5G tīklu, kas radīs laboratorijas apstākļus, ļaujot veikt daudzveidīgus pētījumus datu pārraides jomā. Abu partneru sadarbības memoranda svinīgā parakstīšana notika 19. oktobrī RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā.

RTU un «IS-Wireless» sadarbības memorands paredz, ka uzņēmums RTU apgādās ar specializētu programmatūru, lai izveidotu privāto 5G tīklu, kur tiek nodrošināti būtībā laboratorijas apstākļi dažādu zinātnisko pētījumu veikšanai, jo pētījuma objekts tiek izolēts no apkārtējās pasaules ietekmes, tāpēc nenotiek mijiedarbība ar citiem tīkla lietotājiem un ir iespējams veikt precīzākus mērījumus, piemēram, datu pārraidē.

ETF zinātniekiem šāds ieguldījums ir nozīmīgs viņu pētniecības darbā, jo viens no viņu pētniecības profiliem ir atrast iespēju, kā pēc iespējas ātrāk un drošāk pārraidīt liela apjoma datus noteiktā attālumā. Taču vienlaikus RTU privātā 5G tīkla iespējas varētu izmantot arī citas RTU pētniecības vienības savai zinātniskajai darbībai, veicot pētījumus un veidojot prototipus, piemēram, gudro māju vai viedo pilsētu tehnoloģijām, pašbraucošajiem auto vai droniem. Perspektīvā šo tīklu varētu izmantot arī 5G ierīču testēšanai, lai noteiktu to atbilstību nepieciešamo prasību standartam. Minētais ieguldījums ir perspektīvs, jo, visticamāk, Open RAN arhitektūra tiks izmantota arī nākamo paaudžu mobilajos sakaru tīklos, piemēram, 6G un 7G.

RTU līgumu ar «IS-Wireless» parakstīja laikā, kad Latvijā norisinājās nu jau par tradīciju kļuvušais forums «5G Techritory», kas ir Eiropas vadošais 5G ekosistēmas forums un kurā piedalījās arī RTU un «IS-Wireless» pārstāvji. Forumu organizē VAS «Elektroniskie sakari» sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Starptautisko telekomunikāciju apvienību (ITU), savukārt tā stratēģiskais partneris ir «Latvijas Mobilais Telefons» un to atbalsta Ziemeļvalstu ministru padome un Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

RTU paraksta sadarbības memorandu ar uzņēmumu «IS-Wireless» par 5G laboratorijas izveidi

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments