Par nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē 2021. gadā atzīst vairākus RTU zinātnieku pētījumus

29. decembris, 2021
.
.
.
Ceļa posmā Jelgavas novadā tiek ieklāts asfaltbetona segums, kura sastāvā izmantots inovatīvs risinājums bitumena saistvielas modificēšanai ar gumijas granulām no nolietotām automašīnu riepām. Foto: RTU arhīvs

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes zinātnieku kopīgi izstrādāto risinājumu bitumena un asfaltbetona sastāva modificēšanai ar nolietotu automašīnu riepu granulām Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) atzīst par vienu no nozīmīgākajiem 2021. gada zinātnes sasniegumiem.

2021. gada rudenī Jelgavas novada Vilces pagastā uz ceļa, ko intensīvi izmanto smagās automašīnas, eksperimentāli tika ieklāts asfaltbetona segums, kura sastāvā izmantots inovatīvs risinājums bitumena saistvielas modificēšanai ar gumijas granulām no nolietotām automašīnu riepām. Vairāk informācijas. Nolietotu riepu pārstrāde ir aktuāla problēma visā pasaulē. RTU Ceļu un tiltu katedras un RTU Polimēru materiālu tehnoloģijas katedras zinātnieki Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijas (LRAA) realizētā pilotprojektā pēc Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācijas (LVAFA) pasūtījuma izvērtēja gumijas granulu utilizācijas iespējas, ievadot tās bitumenā līdz pat 25%. Tika konstatēts, ka šādā veidā modificētai saistvielai ir augstāks elastīgās atjaunošanās rādītājs, kā arī uzlabota pretestība pret risu un plaisu veidošanos nekā tradicionālajiem modifikācijas risinājumiem. 

Šāds pētījums Baltijā īstenots pirmo reizi. Augsti modificētu bitumena un asfaltbetona sastāvu ar augstām ekspluatācijas īpašībām izstrādātāji – Dr.sc.ing. Viktors Haritonovs, Dr.sc.ing. Jānis Zicāns, LZA korespondētājloceklis Remo Merijs-Meri, Mg.iur. Tīna Lūse, Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijas vadītāja, Mg.sc.soc. Jānis Aizbalts, SIA «Eco Baltia vide» valdes priekšsēdētājs, Mg.sc.soc. Nauris Bertmanis, SIA «Eco Baltia vide» Zemgales filiāles vadītājs, Mg.sc.ing Ulvis Rudzišs, SIA «Ceļu būvniecības sabiedrība «IGATE»» būvniecības departamenta vadītājs, Mg.sc.ing. Artūrs Riekstiņš, VSIA «Latvijas Valsts ceļi» Autoceļu kompetences centra projektu vadītājs, RTU doktorants.

Par nozīmīgu sasniegumiem lietišķajā zinātnē LZA nosaukusi arī pētījumu par biomasas atkritumu pārveidošana ilgtspējīgos bioplastmasas produktos, ko īstenoja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimēru materiālu institūta pētnieki Dr.sc.ing. Sergejs Gaidukovs, Mg.sc.ing. Oskars Platnieks, Mg.sc.ing. Anda Barkāne, Mg.sc.ing. Sergejs Beļuns, Dr.sc.ing. Gerda Gaidukova. Projektā viņi sadarbojās ar Dr.sc.ing. Inese Fiļipova, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, un Dr.phys. Olesja Starkova, Latvijas Universitātes (LU) Materiālu mehānikas institūts. 

Plastmasas preču atkritumu pārstrāde ir kļuvusi par vienu no galvenajiem 21. gs. izaicinājumiem. Bioloģiskās izcelsmes plastmasas materiāli ieņem arvien lielāku pasaules tirgus daļu. RTU MLĶF Polimēru materiālu institūtā ir izstrādāti bioloģiskas izcelsmes plastmasas materiāli – biosadaloša plastmasa no atjaunojamās mežsaimniecības un lauksaimniecības biomasas, to atkritumiem un ražošanas blakusproduktiem. To var izmantot koksnes imitācijas plastmasas, siltuma izolācijas materiālu, 3D drukas tintes un sveķu, iepakojuma un lauksaimniecības materiālu izgatavošanā. Izmantojot koku skaidas, lauksaimniecības kaņepju salmus un citus lētu atlikumu produktus, var samazināt izmaksas un uzlabot mehāniskās, gāzu un ūdens barjeras īpašības un paātrināt materiālu sadalīšanos augsnē vai atkritumu poligonā. 

LZA Atzinības raksti par nozīmīgiem sasniegumiem zinātnē
Novērtējot nozīmīgo RTU zinātnieku veikumu 2021. gadā, tiek piešķirti arī LZA Atzinības raksti par sasniegumiem zinātnē. 

Par starpdisciplināru pētījumu «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» Atzinības rakstu saņem RTU, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, LU Cietvielu fizikas institūta, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, Rīgas Stradiņa universitātes, LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta un Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātnieki – LZA īstenais loceklis Tālis Juhna, Dr.sc.ing. Linda Mežule, LZA īstenais loceklis Ivars Kalviņš, LZA īstenais loceklis Juris Purāns, LZA īstenais loceklis Andris Šutka, Dr.sc.ing. Inga Dāboliņa, Dr.sc.ing. Inese Fiļipova, Dr.biol. Ilze Irbe, Dr.med. Ivars Vanadziņš, LZA korespondētājloceklis Atis Elsts, Mg.iur. Andreta Slavinska, Dr.biol. Anna Zajakina, Dr.sc.ing. Andris Martinovs, Dr.phys. Atis Skudra, LZA korespondētājlocekle Gita Rēvalde, Dr.sc.ing. Agris Ņikitenko, Dr.chem. Kārlis Pajuste, Mg.sc.ing. Aleksandrs Ļevinskis.

Starpdisciplinārā pētījumā tika izstrādāti un demonstrēti jauni tehnoloģiskie risinājumi inficēšanās riska mazināšanai slimnīcās un citās augsta riska zonās. Tika izveidoti septiņi prototipi (gaisa dezinfekcijas iekārta, dezinfekcijas vārti, virsmu attīrošs robots ar iespēju atpazīt konkrētus objektus, roku dezinfekcijas kontroles iekārta, anti-virāls caurspīdīgs pārklājums, dabā pašdegradējošs masku filtra materiāls, dezinficējošs šķidrums ar ilgstošu anti-virālu iedarbību), aizsargapģērba ražošanas vadlīnijas un vairākas starptautiskas zinātniskās publikācijas. Vairāk informācijas. 

Atzinības raksts tiek piešķirts arī par starpdisciplināru pētījumu, kā tradicionālo e-studiju tehnoloģiju transformēt digitālā laikmeta mācību ekosistēmā. To izstrādāja RTU Tālmācības studiju centrs – Dr.phys. Atis Kapenieks, Dr.sc.ing. Aleksandrs Gorbunovs, PhD Mērija Jirgensons, Dr.paed. Jānis Kapenieks sen., Mg.sc., Mg.oec. Iveta Daugule, BSc Žanis Timšāns, Mg.oec., MBA Jānis Kapenieks jun., Mg.sc.ing. Viktors Zagorskis, Mg.sc.ing. Bruno Žuga, PhD Ieva Vītoliņa, Bc.sc.comp., Bc.paed. Ieva Grada, MBA Guna Jākobsone-Šņepste, Mg.phys. Loreta Juškaite, Mg.sc.comp. Evija Mirķe.

RTU Tālmācības studiju centrs kopš 2000. gada attīsta starpdisciplinārus pētījumus šajā jomā. Jau 2009. gadā tika radīta interaktīvās televīzijas tehnoloģija, kas iedvesmoja veidot, pētīt un plaši ieviest daudzekrānu e-studiju tehnoloģiju «eBig3». «eBig3» e-kursa lietotāju no datora pārvietoja uz e-Ekosistēmu ar internetu, televīziju un mobilo telefonu. Kā nākamā radītā tehnoloģija zināšanu uztveres monitoringam e-studiju vidē ARTSS/TELECI, ar kuru tika radīta jauna e-studiju metrika un dota iespēja jau mācību procesā novērtēt e-satura atbilstību mācību dalībnieku vajadzībām, kā arī to pilnveidot. 

Ar Atzinības rakstu novērtēta arī monogrāfija «Latvijas tautsaimniecība pandēmijas ēnā un pēckrīzes izrāviena iespējas = Latvian Economy in the Shadow of Pandemic and Opportunities of the Post-Crisis Recovery», kas tapa valsts pētījumu programmā «Covid-19 seku mazināšanai». Pētījumā starpdisciplināra pētnieku komanda no LU, LZA, LLU, RTU un RSU sniedz padziļinātu daudznozaru ekspertīzi un prognozes Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas saglabāšanai pandēmijas ēnā un pēckrīzes apstākļos. RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) Uzņēmuma finanšu un ekonomikas katedra zinātnieču Nataļjas Lāces, Jūlijas Bistrovas un Ludmilas Kasperovičas veikums atspoguļots divās monogrāfijas nodaļās «Uzņēmumu krīzes noturība un konkurētspēja» un «Uzņēmumu produktivitāte, finanšu veselība un inovatīvais potenciāls».
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. decembris, 2021 plkst. 13:11

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi