Pacienti testē Latvijas zinātnieku un ārstu izstrādātu viedo asistentu plaušu slimību ārstēšanai

5. jūnijs, 2023
.
.
.
Foto: unsplash.com

Pirmie pacienti atzinīgi novērtē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA «Hipnos» klīnicistu, zinātnieku un ekspertu attīstītu unikālu ierīci, kas palīdzēs ārstiem un māsām kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām. 

Viedais asistents mēra cilvēka izelpas un ieelpas parametrus, nekavējoties reaģējot uz elpošanas pasliktināšanos un piedāvājot ārstēšanas taktikas korekciju bez ārsta vai māsas iesaistes. Šobrīd tas jāveic ārstiem, pastāvīgi uzraugot katru pacientu.

Jaunās tehnoloģijas izstrādē piedalās pacienti stabilā stāvoklī ar pneimoniju, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS), miega apnoju vai citām līdzīgām smagu elpošanas slimību diagnozēm. Pacientiem atrodoties pastāvīgā ārsta un māsas uzraudzībā, tiek novērotas un fiksētas organisma svarīgākās funkcijas un piemeklēti labākie ārstniecības risinājumi viedā asistenta apmācīšanai.

«Var teikt, ka šobrīd trenējam jauno ierīci, lai tās pieņemtie lēmumi par ārstēšanas taktiku sakristu ar ārstu lēmumiem. Nākamais solis būs pārliecināties, lai tehnoloģija tiek galā ar lēmumiem nopietnākās ārstēšanas epizodēs Stradiņa slimnīcas 14. intensīvās terapijas nodaļā. Tas būs jauns izaicinājums, bet mēs esam optimistiski noskaņoti un jau šobrīd varam apgalvot – jaunā ierīce ne tikai uzlabos ārstēšanas kvalitāti un savlaicīgumu, bet arī atslogos medicīnas personāla darbu, jo viena pacienta vietā būs iespējams kvalitatīvi palīdzēt vairākiem,» pauž Rīgas Tehniskās universitātes asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks.

Arī SIA «Hipnos» vadītājs Artis Svaža atzīst, ka pirmie rezultāti ir pārsteidzoši labi –miega slimību centra pacienti, kuri piedalījās novērojumā, apstiprināja jaunās tehnoloģijas nepieciešamību. «Ļoti ceru, ka ierīci jau pavisam drīz varēsim komercializēt un ieviest praksē gan slimnīcās, gan cilvēkiem privātai lietošanai. Tā noteikti būs vairākas reizes lētāka un ērtāka, nekā līdz šim pieejamās sarežģītās iekārtas,» viņš saka.

Savukārt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs pauž gandarījumu par zinātnieku, ārstu un inženieru komandas līdzšinējo veikumu. «Mēs redzam izcilu produktu, kura ideja tapusi un iegūst aprises tepat Latvijā, sadarbojoties Stradiņa slimnīcai, Rīgas Tehniskajai universitātei un vietējiem uzņēmējiem. Patīkami redzēt, ka zinātne kļūst cilvēcīga – no zinātniskām laboratorijām tā nonāk pie cilvēkiem, lai palīdzētu,» atzīst V. Pīrāgs.

Ierīce tiek izstrādāta, testēta un validēta starpdisciplināra projektā «Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām COVID-19 pacientu ārstēšanai» (Nr.1.1.1.1/21/A/082). Tas tiek īstenots  ar Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Valsts budžeta atbalstu.

Par inovāciju ziņo TV3.

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. jūnijs, 2023 plkst. 14:56

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi