Noteikti RTU gada zinātnieki

15. oktobris, 2010

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 148. gadadienā noteikti un apbalvoti ikgadējā konkursa «RTU Gada zinātnieks 2010» un «RTU Gada jaunais zinātnieks 2010» uzvarētāji: profesors Jānis Vība un asociētais profesors Māris Turks.

15.10.2010.  Skatīt galeriju

gada_zinatnieki_2010.jpgTitulu «RTU Gada zinātnieks 2010» ieguva Transporta un mašīnzinību fakultātes Mehānikas institūta direktors profesors Dr. habil. sc. ing.Jānis Vība. J. Vības zinātniskā darbība saistīta ar teorētisko mehāniku: aizvadītajā gadā lielākā daļa darba tikusi ieguldīta Eiropas Komisijas 7. Ietvarprogrammas projekta FILOSE (Robotic Fish Locomotion and Sensing)īstenošanā, kura gaitā latviešu zinātnieki kopā ar ārvalstu partneriem būvē daudzfunkcionālu robotzivi. Profesors izveidojis vairāk nekā 30 zinātniskās publikācijas, ar referātiem piedalījies trīs zinātniskajās konferencēs, vadījis 10 maģistra darbus un četras doktora disertācijas. Izstrādājot vairākus projektus, profesors J. Vība RTU pēdējo trīs gadu laikā pētījumu veikšanai ir piesaistījis vairāk nekā 600 tūkstošus latu.

Kā atzīst profesora kolēģi, J. Vība ir Baltijas un, iespējams, arī visasEiropas mēroga teorētiskās mehānikas guru. Savukārt, raksturojot savu darbu, J. Vība pats atzīst, ka viņš ir kā latviešu Šerloks Holmss – ļotinozīmīga profesora darba daļa veltīta arī sarežģītām RTU Mehānikas ekspertīžu centrā veiktajām ekspertīzēm, kuru laikā tiek noskaidroti dažādu negadījumu apstākļi.

Savukārt par «RTU Gada jauno zinātnieku 2010» tika atzīts Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors asociētais profesors Dr. chem. Māris Turks. M. Turks specializējies organiskajā ķīmijā. Gada laikā publicējis 30 zinātniskos rakstus, ar 30 referātiem piedalījies Latvijasun ārzemju zinātniskajās konferencēs.  Vadījis divus maģistra darbus undeviņus RTU zinātniskos projektus. Izstrādājot vairākus projektus, M. Turks RTU pētījumu veikšanai gada laikā piesaistījis vairāk nekā 77 tūkstošus latu.

M. Turks doktorantūras un pēcdoktorantūras laiku pavadījis Šveicē (2000.–2005. gadā) un Amerikā, slavenajā Stenfordas universitātē (2006. gadā).  Pēc tam atgriezies Latvijā, lai savā dzimtajā universitātē veiktu pētniecības projektus un mācītu jauniešus. Asociēto profesoru studenti respektē tik ļoti, ka aizvadītā gada nogalē bija pietikuši «Latvijas lepnuma» konkursā.

Konkursa «RTU Gada zinātnieks 2010» un «RTU Gada jaunais zinātnieks 2010» uzvarētājus RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis sveica RTU 51. Starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdes laikā 14. oktobrī.

Lai veicinātu pētniecības attīstību un jaunas zinātnieku paaudzes veidošanos, konkurss «RTU Gada zinātnieks» un «RTU Gada jaunais zinātnieks», universitātē notiek jau piekto gadu.

RTU Informācijas centrs

15. oktobris, 2010 plkst. 9:44