Noslēdzošajā Tehnisko jaunrades dienu pasākumā Liepājā jaunieši būvēs HES

24. novembris, 2010

Svētdien, 28. novembrī, Liepājā, Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē, norisināsies noslēdzošais «Tehniskās jaunrades dienu 2010» pasākums, kurā bērni un jaunieši sacentīsies ūdens ratu – improvizētu hidroelektrostaciju (HES) veidošanā, skudru koloniju algoritmu programmēšanā, transportlīdzekļu un robotu konstruēšanā.

24.11.2010.

Visu dienu jaunieši piecās tehniskās jaunrades darbnīcās veidos un konstruēs dažādus palīglīdzekļus un priekšmetus, ar kuriem pasākuma noslēgumā tiks aicināti startēt robotikas, ķīmijas, programmēšanas, transportlīdzekļu konstruēšanas un ūdens rata būves sacensībās.

Disciplīnā «Energo stacija» varēs ražot enerģiju, uzbūvējot ūdens ratu un piemontējot to ūdens dzirnavām. «Energo stacijas» mērķis ir iepazīstināt jauniešus ar ūdensdzirnavu uzbūvi, izskaidrot HES darbības principus un enerģijas veidošanās pamatus. No organizatoru sarūpētajiem materiāliem dalībnieki veidos ūdensratu, kas spētu ražot elektroenerģiju, izmantojot ūdens straumes enerģiju.  Ūdensrats ir jāizveido tā, lai, novietojot uz ūdensdzirnavām, tas spētu strādāt ar iespējami lielāku jaudu. «Iepriekšējos Tehniskās jaunrades dienu pasākumos ar ūdens rata būvniecību gandrīz visi HES būvnieki ir tikuši galā. Lielākais izaicinājums līdz šim dalībniekiem ir bijis – panākt, lai ūdensrats labi rotētu. Pašiem uzcītīgākajiem tas izdodas, un Tehnisko jaunrades dienu dalībnieki izveido aizvien labākas ūdensrata konstrukcijas. Ceram, ka Liepājā veidotie ūdens rati sasniegs vairāk nekā 10 mA strāvas stiprumu,» stāsta Dmitrijs Vinogradovs, disciplīnas «Energo stacija» koordinators.

Pasākumu laikā dalībnieki treneru vadībā varēs piedalīties arī četrās citās disciplīnās. «Robotikas darbnīcā» varēs uzbūvēt sumorobotu. «Mehānikas praktikumā» – uzkonstruēt transportlīdzekļus un, ripinot tos pa slīpu trasi, pētīt to aerodinamiku. «Programmēšanas labirintā» būs iespēja izveidot algoritmu, kas vadīs skudru koloniju. «Ķīmijas virtuvē», izmantojot vielas, ko var atrast jebkurā virtuvē, būsiespēja izveidot vulkānu.

Tiem Tehniskās jaunrades dienu apmeklētājiem, kuri nevēlēsies iesaistīties konstruēšanā un sacensībās, būs iespēja vērot «Ķīmijas trikus» – ķīmijas eksperimentu paraugdemonstrējumus, kā arī būs iespēja pielaikot neparastas tehniskās galvas un nofotografēties ar tām. Savukārt paši mazākie dalībnieki varēs darboties «Mazo ķiparu» darbnīcā.Pasākuma laikā darbosies arī informatīvais stends, kur varēs saņemt konsultācijas par dabas, dzīvības un inženierzinātņu studiju iespējām Latvijas augstskolās.

Tehniskās jaunrades dienas 28. novembrī no plkst. 12 līdz 18.30 norisināsies Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē, Liepājā, Vānes ielā 4. Dalība pasākumā ir bez maksas. Dalībnieki tiks nodrošinātiar darba rīkiem un materiāliem. Tehnisko jaunrades dienu dalībnieki tiek aicināti reģistrēties iepriekš, izvēloties vēlamās darbnīcas un aizpildot reģistrācijas anketu, kas atrodama interneta vietnē : www.tjd.lv.

Iepriekšējos Tehnisko jaunrades dienu pasākumos, kas norisinājās Rīgā, Jelgavā un Valmierā piedalījās 740 dalībnieki, kuri izveidoja 60 vulkānus un 43 sumo robotus, kā arī uzkonstruēja 80 transportlīdzekļus un 41 ūdens dzirnavu ratu.

«Tehniskās jaunrades dienas 2010» organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentu. Pasākums tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta «Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma» ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Vairāk informācijas:
www.tjd.lv