Noskaidroti labākie robotu būvētāji

16. maijs, 2011

Sestdien, 14. maijā, ar O!Kartes atbalstu norisinājās jau piektās «Robotika» sacensības – gada centrālais notikums robotu būvētājiem Latvijā. Pavisam sacensībām tika pieteikti 75 roboti, no kuriem 18 startēja iesācēju klasē, apliecinot, ka Latvijā rodas jauna robotikas entuziastu paaudze.

Skatīt galeriju

robotika_2011_500px.jpgLīnijas sekotāju disciplīnā starp iesācējiem labāko rezultātu triju apļusummā – 1 min 26,4 sek – uzrādīja komanda «Meža 1/3» ar robotu «Sapnis par robotu». Savukārt profesionāļu vidū komanda «Laidars» ar robotu «Dzelzs gepards» uzstādīja Latvijas rekordu, veicot trasi 13,66 sekundēs, kas ir gandrīz par 3 sekundēm ātrāk nekā iepriekšējo sacensībulabākais rezultāts. Iesācēju komanda «RSP» ar robotu «NM» ieguva O!Kartes jaunā talanta balvu par uzcītību un neatlaidību, būvējot robotus un piedaloties sacensībās.

Mini sumo disciplīnā iesācēju klasē nepārspējama bija komanda «TGR» ar robotu «Renegade».Azartiskākas cīņas varēja vērot starp profesionāļiem, kur konkurenci veidoja arī viesi no Lietuvas. Dubultu uzvaru ieguva komanda «RTU Elektronikas klubs», kuras robots «Niknais[F&Furious]» ieguva 1. vietu, bet robots «Spider»ieguva 2. vietu. Savukārt robotu putekļusūcēju cīņās jeb Roomba sumo labāko rezultātu uzrādīja komanda «Laidars» ar robotu «Uzpūtīgais tītars». 3kg sumo robotu klasē pārsteigumu sagādāja apvienotā robotikas entuziastu komanda «Robotu skola», kas apvieno pieredzējušus robotikas entuziastus – Raimonds Kabutavičs un Inese Grīnvalde-Kabutaviča (komanda«Advanced»), Māris Ābele un Guntis Kuļikovskis (komanda «RTU Robotikas klubs»), Jānis un Ēriks Zaharani (komanda «LED») un Vitolds Bīriņš. Apvienojot savas zināšanas un daloties pieredzē, tika izstrādāts robots «Zibsnis», lai izveidotu nopietnu konkurenci Eiropas čempionam, Lietuvaskomandas «Rodman Robotics» robotam «Parazit». Sīvā cīņā, piedzīvojot tehniskas kļūmes, debitantam neizdevās pārspēt Eiropas čempionu. «Zibsnis» ieguva 3. vietu, taču tas bija nopietns konkurences pieteikums Eiropas un pasaules spēcīgākajiem sumo robotiem. Savukārt 2. vietu izcīnīja komanda «Laidars» ar robotu «Ietiepīgais āzis».

Paralēli tradicionālajām robotu disciplīnām, skatītājiem bija iespēja vērot Igaunijas pārstāvju veidotu, savdabīgu pasaku par robotiem, kur galvenajā lomā bija Mindstorm roboti un sižets atgādināja brāļu Grimmu pasaku par Sarkangalvīti.

Apmeklētājiem bija iespēja arī pašiem iemēģināt tehnisko jaunradi – «O!Kartes radošajā komunikāciju darbnīcā» jaunākie apmeklētāji veidoja vienkāršus telefona darbības modeļus, savukārt radošākie izdekorēja savus mobilos tālruņus. Norisinājās «SMS šifrēšanas sacensības», kur katram dalībniekam bija jānošifrē un jāatšifrē ziņojums.

FESTO Robotino darbnīcā apmeklētāji ar datora palīdzību cauri labirintamvadīja Robotino robotus, kā arī klausījās interaktīvus stāstus par sensoriem un to izmantošanu diskrēto analogo un ciparu elementu shēmās, kā arī par mikroprocesoriem un datoru vadību.

Robotika ir inženierzinātne par robottehnoloģijām, to projektēšanu un būvēšanu, kā arī programmēšanu. Robotika ir ļoti saistīta ar tādām nozarēm kā elektronika, mehānika un datorzinātne.

Sacensības «Robotika 2011» organizē Rīgas Tehniskās universitātes Robotikas klubs sadarbībā ar RTU Studentu parlamentu. Pasākuma ģenerālsponsors ir O!Karte. Galvenais informatīvais atbalstītājs ir Inbox.lv. Pasākumu atbalsta: Rīgas Tehniskā universitāte, SIA «FESTO», iRobot, SIA «Elfa Elektronika», SIA «Argus Radiodetaļu tirdzniecība», Indexcafe. Sabiedrību palīdz informēt – Zparks.lv, Studentnet.lv, Boot.lv un E3 projekts.

Pilnu uzvarētāju sarakstu, kā arī atskatu fotogrāfijās iespējams atrast portālā www.robotika.lv.

SP un RTU Robotikas klubs

16. maijs, 2011 plkst. 11:19