No Baltijas jūras izceļ pirmos «spoku tīklus», sākot jūras attīrīšanu

28. augusts, 2023
pixabay.com

Sākot SIA «Neste Latvija» sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Latvijas Jūras akadēmiju un Zinātnes un inovāciju centru īstenoto akciju, Engurē no jūras izcelti pirmie «spoku tīkli» – pamesti vai nozaudēti zvejas rīki. Tos pētīs zinātnieki un studenti, tajā skaitā, meklējot risinājumus tīklu otrreizējai pārstrādei.

Pēc izvilkšanas no jūras «spoku tīklu» fragmenti nonāks RTU Latvijas Jūras akadēmijā. «Laboratorijās tos varēs pētīt gan mikroplastmasas kontekstā, gan iedot studentiem izaicinājumu rudenī, ko darīt otrreizējā pārstrādē ar šiem tīkliem,» Latvijas Televīzijas raidījumā «Panorāma» skaidro RTU Latvijas Jūras akadēmijas asociētā profesore Astrīda Rijkure. Jādomā arī, kā aizstāt neilona vai poliamīda tīklus ar jaunas paaudzes izstrādājumiem.

Pirmie «spoku tīkli» izcelti no jūras netālu no Engures ostas, apmēram piecus kilometrus no piekrastes, kur guļ vraks – velkonis, kas nogrimis vēl pirms Otrā pasaules kara. Ostas darbu laikā atklājies, ka ap to sakrājušies zvejnieku nozaudētie tīkli, taču to izcelšana ir sarežģīta un dārga. Darbu veic profesionāli nirēji. Viņi atrastos spoku tīklus griež gabalos un piesien pie zemūdens gaisa maisiem, kuri uzpeld virspusē.

«Spoku tīkli» ir nopietna problēma – ik gadu tiek pazaudēti ap 10 tūkst. tīklu, kuri kļūst par ilggaddēju mikroplastmasas piesārņojuma avotu, apdraud jūras biodaudzveidību un arī kuģus.

Par «spoku tīklu» izcelšanu ziņo arī TV3 raidījums «900 sekundes».

Savukārt par to, kādu apdraudējumu jūras ekosistēmai rada šie tīkli, RTU LJA asociētā profesore Astrīda Rijkure stāsta Latvijas Radio 1 raidījumā «Kā labāk dzīvot».

No Baltijas jūras izceļ pirmos «spoku tīklus»

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

28. augusts, 2023 plkst. 12:01