Mūžībā devies bijušais RTU rektors Egons Lavendelis

19. oktobris, 2023
.
.
.
Foto: Bijušais RTU rektors Egons Lavendelis (20.12.1934–18.10.2023).

Mūžībā devies bijušais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Egons Lavendelis. Viņš RTU vadīja pārmaiņu laikā – no 1985. līdz 1999. gadam –, kad Latvija atguva neatkarību un pārmaiņas piedzīvoja arī augstākā izglītība. 

Mehānikas profesors Egons Lavendelis (20.12.1934.–18.10.2023.) savu rektora pilnvaru laiku sāka 1985. gadā, kad Latvija valstisko neatkarību vēl nebija atjaunojusi un RTU vēl bija iepriekšējais nosaukums – Rīgas Politehniskais institūts (RPI). Taču tieši viņa vadības laikā Latvijā sākās lielās pārmaiņas – demokrātiskās vēsmas, kas līdzi nesa Atmodu un attiecīgi arī krasas izmaiņas augstākajā izglītībā un zinātnē, kā arī – augstskolas nosaukuma maiņu, 1990. gadā RPI kļūstot par RTU. Līdz ar to E. Lavendelis bija pēdējais RPI un pirmais demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais RTU rektors. 

E. Lavendeļa vadības laikā, sākot no 1992. gada, RTU absolventiem sāka izsniegt atjaunotās valsts – Latvijas Republikas – diplomus. Pārmaiņas piedzīvoja arī pati izglītības sistēma – RTU ieviesa bakalaura, inženiera un maģistra studiju līmeni. Notika arī citas universitātei svarīgas pārmaiņas – darbu sāka RTU Studentu parlaments, tika izveidots RTU Padomnieku konvents, aizsāktas un nostiprinātas arī RTU tradīcijas – 14. oktobris, RTU dzimšanas diena, ar RTU Senāta lēmumu tika pasludināts par RTU svinamo dienu, kā arī tika ieviesta rektora amata ķēde. Notika arī infrastruktūras pārmaiņas – RTU atstāja laboratoriju māju Kaļķu ielā 1a, kur vēlāk tika uzbūvēts Rīgas Rātsnams. 

Profesors E. Lavendelis ir valsts emeritētais zinātnieks. 1952. gadā beidzis Rīgas Industriālo politehnikumu, iegūstot metālu aukstās apstrādes tehnologa specialitāti, savukārt 1957. gadā absolvējis Latvijas Valsts Universitātes Mehānikas fakultāti un 1960. gadā ieguvis inženierzinātņu doktora grādu. Ievērojams ir profesora devums zinātnē – viņš ir aptuveni 550 publikāciju, to skaitā četru zinātnisko monogrāfiju, un aptuveni 350 zinātnisku rakstu autors, sarakstījis astoņas mācību grāmatas un vadījis aptuveni 150 zinātniski pētnieciskos līgumdarbus.

Atjaunotajā Latvijā E. Lavendelis bijis Latvijas rektoru padomes priekšsēdētājs (1986.–1995.), Baltijas valstu Tehnisko universitāšu rektoru asociācijas prezidents (1995.–1996.), Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta loceklis (1996.–2001.), Eiropas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, arī Rīgas domes deputāts, Latvijas Tautsaimniecības padomes loceklis, redkolēģijas loceklis žurnālā «Plaste und Kautschuk». Pēc RTU rektora pilnvaru beigšanās E. Lavendelis bija SIA «Getliņi EKO» ģenerāldirektors laikā, kad Rīgā norisinājās atkritumu apstrādes modernizācija. 

Līdz pat mūža nogalei E. Lavendelis bija sabiedriski aktīvs un turēja rūpi par augstākās izglītības kvalitāti Latvijā. Viņš, balstoties savās zināšanās un pieredzē, kā aktīvs RTU Akadēmiķu padomes pārstāvis RTU vadībai sniedza savu redzējumu par augstākās izglītības attīstību. 

RTU rektors Tālis Juhna visas universitātes saimes vārdā izsaka visdziļāko līdzjūtību RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes profesoram Egonam Lavendelim un ģimenei, tēvu, RTU bijušo rektoru Egonu Lavendeli, pavadot mūžībā. 

Atvadīšanās no E. Lavendeļa notiks 26. oktobrī plkst. 12.00 Krematorijas Lielajā zālē.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. oktobris, 2023 plkst. 15:15

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi