«Mitutoyo» metroloģijas laboratoriju papildina augstas veiktspējas 3D optiskā mērīšanas mašīna

20. februāris
Foto: Jānis Lungevičs, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības un mašīnzinību fakultātes Mehānikas un mašīnbūves institūta (MMI) «Mitutoyo» metroloģijas laboratorijas aprīkojums papildināts ar augstas precizitātes 3D optisko mērīšanas mašīnu Quick Vision QV-X302T1L-E, kura ļauj veikt dažādu objektu dimensiju mērījumus ar mikrometru precizitāti.

Šī ir modernākā šāda tipa mēriekārta Latvijā, un to plānots aktīvi izmantot zinātniskajos pētījumos, kur nepieciešami precīzi ģeometriju mērījumi paraugiem un detaļām ar smalku ģeometriju, piemēram, elektrotehnikas komponentēm, augsti elastīgiem paraugiem, kas veidoti no plastmasas, gumijas, u.c. plānsienu detaļām, kā arī trausliem vai drūpošiem materiāliem. Mērījumi ir iespējami, jo šī iekārta mērījumu procesa laikā fiziski nepieskaras objektam. Tā ir pilnībā automatizējama, kas ir īpaši parocīgi, ja nepieciešams kontrolēt lielu apjomu ar vienādiem paraugiem.

Iekārtu nekavējoties sāks izmantot Latvijas Zinātnes padomes projektā «Inovatīvas daudzfunkcionālas lāzerteksturētas virsmas ar uzlabotām triboloģiskajām un pretapledošanas īpašībām», valsts pētījumu programmā «Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā», RTU platformu projektā «Jauns virsmas funkcionalizēts čukstošās galerijas modu rezonatora veidots lāzera gaismas avots šķiedru optiskajām sakaru sistēmām» un RTU zinātniskā personāla kapacitātes stiprināšanas projektā «Virsmu 3D tekstūras ietekme uz mikrocietības mērījumu precizitāti».

Laboratorijas vadītājs Jānis Lungevičs aicina kolēģus no citām RTU struktūrvienībām izmantot iekārtu dažādos zinātniskajos projektos.

Par iekārtu lielu interesi izrāda arī ražošanas industrija pārstāvji. Tas bija arī viens no svarīgākajiem argumentiem sarunās ar «Mitutoyo Poland», lai MMI laboratorijā izvietotu tieši šādu iekārtu.

«Mitutoyo» laboratorija ir Baltijā modernākā un vislabāk aprīkotā ģeometriskās metroloģijas laboratorija. Kopš izveides 2018. gadā tā tiek regulāri pilnveidota, modernāko laboratorisko aprīkojumu dimensiju mērīšanai nodrošina uzņēmums «Mitutoyo Poland».

RTU «Mitutoyo» metroloģijas laboratoriju papildina augstas veiktspējas 3D optisko mērīšanas mašīna

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

20. februāris plkst. 9:39