RTU pētniece Brigita Daļecka meklē sēnes, kas attīra notekūdeņus

18. augusts, 2020
.
.
.

Brigita Daļecka strādā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijā un pēta mikroskopisko sēņu izmantošanas iespējas notekūdeņu attīrīšanā  no bīstamajām vielām. 

«Bīstamās vielas notekūdeņos ir ķīmiskas vielas un  savienojumi, kas noteiktā koncentrācijā var būt bīstami gan cilvēkiem, gan apkārtējai videi – dzīvniekiem un augiem. Tāpēc notekūdeņus ir svarīgi attīrīt no šādām vielām,» stāsta Brigita.  

Viņa savos pētījumos jau ir atklājusi, ka vislabākos rezultātus mikroskopiskās sēnes notekūdeņu attīrīšanā no bīstamajām vielām uzrāda gadījumos, ja mikroskopiskās sēnes tiek izmantotas individuāli, nevis veidojot dažāda veida kombinācijas starp mikroskopisko sēņu celmiem.

Tāpat Brigita, izstrādājot doktora darbu, ir atradusi mikroskopisko sēni, kas notekūdeņos jau dabiski dzīvo un spēj attīrīt vidi no bīstamajām vielām.

Tomēr nepieciešams turpināt uzsāktos pētījumus, lai precīzi noskaidrotu gan sēņu izmantotos mehānismus bīstamo vielu attīrīšanā notekūdeņos, gan iespējamo pielietojumu notekūdeņu attīrīšanas procesā.

Varbūt pārsteidzoši, bet pētnieks nestrādā tikai laboratorijā. Pētniecības nolūkiem Brigitai nepieciešami notekūdeņu paraugi. Lai tos iegūtu, viņa reizēm velk gumijas zābakus, kombinezonu, cimdus un aizsargbrilles, brauc uz notekūdeņu staciju, kur speciālos konteineros iepilda notekūdeņu paraugus. Tālāk tos ved uz laboratoriju un izmanto eksperimentos ar mikroskopiskajām sēnēm. 

Brigita studē doktorantūrā, un viņai ļoti patīk gan studiju process, gan darbs pie disertācijas, jo tā ir iespēja nemitīgi mācīties, sevi pilnveidot, atklāt ko jaunu: «Daudziem liekas, ka pētnieka darbs nav nekas interesants, ir pat garlaicīgs un vienmuļš, bet tā tas nav.»

Pētnieks ir radoša profesija – visu laiku daudzpusīgi jādomā, kā sasniegt pētījuma mērķi. Ja kaut kas nesanāk – jādomā, kā kļūdu izlabot un tikt pie rezultāta. 

Pētījumu par mikroskopiskajām sēnēm Brigita izstrādā savā doktora darbā. Doktorantūra viņai ir īpaša, jo Brigita vienlaikus mācās divās augstskolās – RTU un Zviedrijas Karaliskajā institūtā (KTH) – un jau pavisam drīz cer aizstāvēt doktora darbu un iegūt abu augstskolu diplomu. 

«Mans galvenais darba mērķis un misija zinātnē – meklēt risinājumus, kā aizsargāt un padarīt labāku mūsu apkārtējo dabu un vidi,» saka Brigita. Viņa ir savas pētnieces karjeras ceļa pašā sākumā un uzskata – pat ja metode, ko patlaban izstrādā, nebūs tūlīt plaši lietojama notekūdeņu attīrīšanā, tik un tā tas būs ieguldījums nākotnes pētniecībā un mūsu visu zaļākā dzīvē.

Arī Tev ir iespēja studēt RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes bakalaura programmā «Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģija». Studējot apgūsi ne tikai ūdens attīrīšanas tehnoloģiju, bet iemācīsies arī projektēt ēku un pilsētu siltuma, gāzes, ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmas, rūpēties par to apkopi un pārraudzīt šo sistēmu ierīkošanas darbus.

Savukārt maģistrantūras programmā «Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģija» tiek sagatavoti tautsaimniecības vajadzībām atbilstoši speciālisti siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas nozarē ar padziļinātām zināšanām projektu izstrādē un vadībā. 

Piesakies studijām bakalaura vai maģistra studiju programmā!

Ieskaties arī Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta mājaslapā vai Facebook lapā.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

18. augusts, 2020 plkst. 11:23

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi