Māris Turks: Inženierzinātnēs, dabas un dzīvības zinātnēs mēs esam augstā līmenī

11. novembris, 2020
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Es neredzu nekādu atšķirību starp Rīgas Tehniskās Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) vadošajiem profesoriem un pētniekiem un normālas Francijas, Vācijas vai vēl kādas citas valsts universitātes profesoriem. Mēs performējam labāk un pat efektīvāk, ja salīdzina, cik mums izmaksā viena publikācija,» Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» pauž MLĶF dekāns akadēmiķis Māris Turks. 

Raidījumā viņš norāda, ka inženierzinātnes, dabas un dzīvības zinātnes Latvijā ir augstā līmenī un zinātnieki aktīvi iesaistās starptautiski nozīmīgos pētījumos. 

«Mēs nodarbojamies ar jaunu sintēzes metožu izstrādi,» stāsta M. Turks, skaidrojot, ka RTU zinātnieki faktiski dod instrumentus, kam ir ļoti plašs pielietojums, piemēram, tos var likt lietā jaunu medikamentu radīšanai cīņai ar vēzi, vīrusiem imūnsistēmas saslimšanām. 

Jaunrades prieks par iespēju uztaisīt vielas un pārvērtības, kādas iepriekš pasaulē nav bijušas arī ir galvenais M. Turka dzinulis zinātnē. Viņš velk paralēles starp fundamentālo zinātni un mākslas pasauli, kurā arī gleznotāji un komponisti rada ko līdz šim pasaulē neredzētu vai nepiedzīvotu. 

M. Turks šogad ieguva balvu «RTU Gada zinātnieks». RTU, svinot dzimšanas dienu, tradicionāli godina  izcilākos zinātniekus par ieguldījumu zinātnē un tehnoloģiju un produktu komercializāciju, kā arī apbalvo gada labākos mācībspēkus. Balvas piešķir, izvērtējot vairāku kritēriju kopumu – starptautiskas zinātniskās publikācijas, organizatorisko darbu pētniecībā, RTU piesaistītā finansējuma apjomu, pretendenta vadībā izstrādāto un aizstāvēto promocijas darbu kvalitāti un iegūtos patentus un licences.

Intervija ar M. Turku 11. novembra raidījumā «Zināmais nezināmajā».

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. novembris, 2020 plkst. 11:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi