LTV1: «Latvieši Eiropas Robotikas sacensībās iegūst pirmās divas vietas»

7. maijs, 2012

Šorīt viens no LTV1 raidījuma «Labrīt Latvija» sižetiem bija veltīts latviešu panākumiem Eiropas Robotikas sacensībās, kurās Latvijas pārstāvji – tostarp arī RTU students – ieguva 1. un 2. vietu. Sumo robotu cīņas būs iespēja apskatīt arī Latvijā – 12. maijā Ķīpsalā, kur notiks Baltijas robotikas sacensības.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=ObKIY__Lz3o&list=UUI1VRDjVkQPgsAHIrd5ku2Q&index=1&feature=plcp}

RTU Sumo robotu būves skolotājs Guntis Kuļikovskis stāsta, ka robotostiek apvienotas trīs tehniskās nozaras – mehānika, elektronika un programmēšana. «Lai izveidotu pirmo robotu, nepieciešama viena diena. Lai izveidotu pasaules līmeņa robotus, ir jāstrādā kopā veselai komandai,» atzīmē G. Kuļikovskis.

Sumo robotu sacensības radušās Japānā aptuveni pirms 20 gadiem. Latvijā tās ienāca 2006. gadā. Šajās sacensībās mērķis ir izstumt pretinieku no apļa. Roboti cīņas laikā var sasniegt ātrumu 5 m/s.

Rraimonds Kabutavičs sumo robotu sacensību dalībnieks atzīst, ka arī Latvijā var izveidot tādu robotu, kas var pietiekami labi konkurēt arī ārzemēs.

Tehniskā ziņā Latvijā taisītie roboti neatpaliek no Japānas, tomēr japāņiem esot lielāka pieredze stratēģiju plānošanā.  Sacensību laikā roboti netiek vadīti ar pulti – tiem darbojas ar sensoriem.

Latvieši sevi ir labi parādījuši sumo robotu būvē starptautiskā līmenī – Eiropās Robotikas sacensībās šogad tika iegūtas pirmās divas vietas, kas nodrošina divas ceļazīmes uz pasaules prestižākajām sumo robotu sacensībām Japānā.

Šā gada 12. maijā notiks gadskartējās Baltijas Robotikas sacensības «Baltic Robot Sumo». Šoreiz par godu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU)150 gadu jubilejai tās ieguvušas daudz lielāku vērienu, kļūstot par izglītojoši radošu un izklaidējošu pasākumu visai ģimenei.

Pasākumā notiks dažādu robotu sacensības, paraugdemonstrējumi, tehniskās jaunrades darbnīcas, zinātnes un tehnoloģiju izstāde, konkursiun atrakcijas. Roboti sacentīsies sešās dažādās disciplīnās, atkarībā no tosvara, uzbūves un pielietojuma mērķa. Divi veiksmīgākie roboti izcīnīs ceļazīmi un pasaules prestižākajām sumo robotu sacensībām Japānā.

Ieeja «Baltic Robot Sumo» pasākumā bez maksas.

RTU Informācijas centrs

7. maijs, 2012 plkst. 14:52