Lielāko universitāšu pasniedzēji papildina savas zināšanas, lai varētu studentus mācīt arvien mūsdienīgāk

29. jūnijs, 2023
.
.
.

Lai sekmētu tehnoloģiju izmantošanu mūsdienīga un darba tirgus prasībām atbilstoša studiju satura izstrādē un apguvē, ap 70 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mācībspēki papildinājuši zināšanas ar pedagoģiju un tehnoloģiju izmantošanu saistītos jautājumos. 

Mācības ir daļa no projekta «Augsta līmeņa digitālo prasmju attīstība Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas jomā» (projekta Nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/003), kurā līdz 2026. gadam tiks izstrādāti 12 jauni studiju moduļi. Tie tiks integrēti studiju procesā, kā arī izmantoti, lai nodrošinātu mācības arī industrijā nodarbinātajiem un kā tālākizglītības un kvalifikācijas celšanas instrumenti. Plānots, ka, izmantojot tos, līdz 2026. gadam padziļinātas digitālās prasmes gūs ap 2000 studentu un speciālistu no uzņēmējdarbības, akadēmiskā un valsts sektora. 

Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss rāda, ka Latvijas sabiedrības kopējās digitālās prasmes ir zemākas par ES vidējo rādītāju. Centienus tās paaugstināt līdz šim kavējusi mācībspēku nepietiekamība, ierobežota mācību organizēšanas kapacitāte un infrastruktūra. 

Lai palīdzētu RTU, RSU un LU mācībspēkiem izstrādāt vai pilnveidot studiju saturu, kopš pavasara viņi pilnveidoja gan pedagoģisko kompetenci, piemēram, papildināja zināšanas par digitālās kompetences aktualitāti un tās apguves īpatnībām augstākajā izglītībā, mācīšanās īpatnībām mūsdienās, gan izzināja augstas veiktspējas skaitļošanas platformas funkcionalitāti un tās elementu izmantošanu studiju kursos, studiju kursa dizainu un aktīvu mācīšanos. 

Apzinot mācībspēku individuālās vajadzības, viņiem papildu tika piedāvāts paaugstināt kompetenci arī vairākos citos ar pedagoģiju un tehnoloģijām saistītos jautājumos, piemēram, studiju kursu materiālu sagatavošanā, studiju rezultātu vērtēšanā un atgriezeniskās saites nodrošināšanā, e-kursu izstrādē un publicēšanā, dažādu platformu un rīku, piemēram, MATLAB, SolidWorks un JupiterHub izmantošanā.

Projektā mācībspēkiem ir noteiktas konkrētas prasības studiju moduļu un kursu izstrādei, piemēram, ir jāizmanto kombinētā studiju metodika, jāparedz augstas veiktspējas skaitļošanas platformas izmantošana, jāiekļauj video ieraksti, tiešsaistes testi, interaktīvi studiju elementi, lai palīdzētu studējošajiem iegūt tādas zināšanas, lai viņi spētu patstāvīgi radīt un izmantot digitālus risinājumus sarežģītām problēmām ar daudziem mijiedarbības faktoriem. 

Kopumā mācībās piedalījās ap 70 RTU, RSU un LU pasniedzēju. Arī turpmāk, ja mācībspēkiem radīsies nepieciešamība gūt vai pilnveidot kādas specifiskas zināšanas, viņiem tiks nodrošinātas konsultācijas un mācības. 

Projektā «Augsta līmeņa digitālo prasmju attīstība Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas jomā» RTU mācībspēki izstrādā studiju moduļi šādās jomās: zinātniskā programmēšana un operētājsistēmas; datorizētā projektēšana, 3D modelēšana un dizains; datu analīze, mašīnmācīšanās, datu zinātne; paralēlā programmēšana; modelēšana un simulācija; progresīvas skaitļošanas sistēmas un metodes; sarežģītu fizikālu sistēmu inženiermodelēšana un mehānisko, aerodinamisko, elektrodinamisko īpašību simulācija; mākslīgais intelekts, tostarp attēlos balstīta diagnosticēšana medicīnā. RSU izstrādā studiju moduļus «Digitālie veselības dati, datu bāzes un analītika» un «Mākslīgā intelekta, 3D tehnoloģiju, vizualizācijas un genomikas pielietojumi veselības aprūpē: jaunākie atklājumi un nākotnes izaicinājumi», bet LU – «Datu apstrādes un vizualizācijas metodes» un «Vides procesu modelēšana un klimats». 

Projekta galvenais mērķis ir palielināt speciālistu skaistu Latvijā ar augsta līmeņa digitālām prasmēm (DigiComp 7.–8. līmenis), kuri spēj lietot augstās tehnoloģijas, lai attīstītu zināšanu un tehnoloģiju ietilpīgus jaunus produktus un pakalpojumus dažādās nozarēs, kā arī radīt augstākās izglītības, zinātnes un industrijas sinerģiju, kas veicina inovācijas ar maksimālu komercializācijas un eksporta potenciālu. 

Projektu finansē Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma investīcija. 

Lielāko universitāšu pasniedzēji papildina savas zināšanas, lai varētu studentus mācīt arvien mūsdienīgāk
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. jūnijs, 2023 plkst. 17:35

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi