Latvijas zinātnieki izstrādā metodi lētākai OLED ražošanai

23. janvāris, 2020
.
.
.

OLED displeji piedāvā neatkārtojamu attēlu kvalitāti, tāpēc tos izmanto skārienjūtīgo telefonu ekrānu ražošanai. Tomēr lielu ekrānu izveidošanai tehnoloģija ir pārāk dārga, Latvijas zinātnieki izstrādā metodi, kas OLED ļautu ražot ievērojami lētāk, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma». 

OLED veido vairāki ļoti plāni slāņi, vienā no tiem ir fosforescējoša viela. Ierosinot šo vielu ar elektrību vai citu starojumu, tā izspīd redzamo gaismu, raidījumā stāsta RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) profesors Valdis Kokars. RTU zinātnieki sadarbībā ar pētniekiem no citām pētniecības organizācijām radījuši jaunu pieeju fosforescējošu organisku materiālu izstrādei no šķīdumiem gatavotajās organiskajās gaismu izstarojošajās diodēs.

«Mēs cenšamies radīt aktīvās vielas, proti, vielas, kas rada gaismu, padarīt integrējamas iekārtās ar šķīduma apstrādes metodi,» papildina RTU MLĶF Lietišķās ķīmijas institūta vadošais pētnieks Kaspars Traskovskis. Problēma gan tā, ka, izmantojot šo metodi, «molekulas satuvinās un sāk viena otru traucēt, līdz ar to spīd daudz sliktāk. «Mēs molekulas funkcionalizējam speciālām grupām, kas šo tuvināšanos novērš,» viņš piebilst.

Pētījumu «Jauna pieeja fosforescējošu organisku materiālu izstrādē» Latvijas Zinātņu akadēmija atzina par vienu no 2019. gada nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē. Tas novērtēts ar LZA prezidenta atzinības rakstu. Pētījumu izstrādājis autoru kolektīvs, sadarbojoties RTU MLĶF, Latvijas Universitātes CFI un Latvijas Organiskās sintēzes institūtam.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. janvāris, 2020 plkst. 15:41

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi