Latvijas zinātnes rezultatīvākais spēlētājs – RTU Materiālu un konstrukciju institūts

10. decembris, 2010
.
.
.

Kopš 1999. gada RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūts ir piedalījies 19 EK finansētajos ietvarprogrammu projektos. Var teikt, ka institūts ir visrezultatīvākais Latvijas spēlētājs Eiropas līmeņa zinātnes konkurencē. Par jauno institūta projektu – 3D kompozītmateriālu izgatavošanu – raksta laikraksts «Dienas Bizness».

10.12.2010.

 Pilna publikācija laikrakstā «Dienas Bizness» (09.12.2010.). 1.13 Mb

buvzinatne_kasp_kalnins.jpgJaunā projekta «One-shout Manufacturing on large scale of 3D ungraded panels and stiffeners for lightweight thermoplastic textile composite structures» ideja pieder Francijas Tekstila universitāte, kas nodarbojas ar kompozītu aušanas, vērpšanas tehnoloģijām, un tai ir plaša pieredze, kur šādus materiālus var izmantot, sākot ar raķešbūvu un beidzot ar cimdiem, zeķēm, zābaciņiem. Projekta budžets – 9,08 miljoni eiro. Projekts sāksies 2011. gada februārī un ilgs četrus gadus.

Projektā ir iesaistīts ap 20 partneru, tostarp ietekmīgas Eiropas mašīnbūves un dzelzceļa vagonu būves kompānijas, piemēram, «Volvo» un «Alsom». No Latvijas – RTU un a/s «Latvijas Finieris».

RTU Materiālu un konstrukciju institūtu projektā rekomendēja Milānas Universitāte, sakot, ka datorsimulācimulācijās, eksperimentu plānošanā un aplēšu veikšanā labākus partnerus neatrast. Savukārt «Latvijas finierim» ir sadarbības loks automobiļu būvē, tādēļ franči viņus izvēlējās kā partnerus, norāda RTU Materiālu un konstrukciju institūta vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš.

«Latvijas finieris» sadarbību ar pētniekiem sauc par pastāvīgu un cerīgi raugās arī kompetences centru virzienā – uzņēmums ir viens no Meža nozares kompetences centra dibinātājiem.

Piedaloties ES finansētajos projektos, Latvijas zinātnes un tehnoloģiju sektors kopš 1999. gada piesaistījis ap 50 miljoniem eiro. Vairāk informācijas – laikrakstā «Dienas Bizness» (25.11.2010.). 

Latvijas zinātnieki kopumā ir diezgan pasīvi ietvarprogrammās, uzskata K. Kalniņš, vienlaikus atzīstot, ka zinātnes tirgus Eiropā ir piesātināts, un, «protams, ar atplestām rokām mūs tur negaida Tāpēc ir ļoti svarīgi veikt pēcapstrādi – iesniegt publikācijas citējamos žurnālos, braukt pa konferencēm, lai redz, ka (..) esam apritē.»

K. Kalniņš uzskata, ka zinātnieku sinerģiju ar ražotājiem ierobežo riska kapitāls. Arī Ietvarprogrammu nacionālā kontaktpunkta vadītājs Arnolds Ūbelis uzskata, ka valstij jādibina riska kapitāla fonds augstākās raudzes inovāciju veicināšanai mazo un vidējo uzņēmumu grupā. Naudu riska fondam, viņaprāt, varētu atrast struktūrfondos.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

10. decembris, 2010 plkst. 11:02

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi