Latvijas valsts augstākos apbalvojumus saņems RTU profesors Toms Torims un Zinātniskās bibliotēkas direktore Aija Janbicka-Vība

10. novembris
.
.
Triju Zvaigžņu ordeni saņems RTU profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims, savukārt Atzinības krustu - RTU Zinātniskās bibliotēkas direktore Aija Janbicka-Vība

Pirms Latvijas dzimšanas dienas augsti valsts apbalvojumi piešķirti Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesoram un Latvijas pārstāvim Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) Tomam Torimam un RTU Zinātniskās bibliotēkas direktorei Aijai Janbickai-Vībai. 

Toms Torims

Ar Valsts prezidenta Egila Levita un Ordeņu kapitula lēmumu Toms Torims ir iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku. Toms ir RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors, kurš pēdējos desmit gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai Latvija pievienotos vienai no pasaules ietekmīgākajām laboratorijām – CERN.

Toma sapnis ir piepildījies – Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva šā gada 2. augustā. Tas Latvijas zinātniekiem paver plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, studentiem, skolotājiem un skolēniem – papildināt savas zināšanas, piedaloties CERN izglītības programmās, savukārt Latvijas uzņēmējiem – piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskās darbības nodrošināšanai. 

Pateicoties Toma stratēģiskajam skatījumam, aizrautībai, neatlaidībai un prasmei pārliecināt domubiedrus, Latvijā ir likti pamati daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienas attīstībai. Gan kopējs darbs, gan ieguldījums jauniešu izglītībā, izveidojot RTU un Latvijas Universitātes kopējo doktorantūras studiju programmu «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», ir ieguldījums nākotnē, lai Latvija spētu ilgtermiņā jēgpilni sadarboties ar CERN. Pēc Toma iniciatīvas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopiena tiek veidota arī Baltijas līmenī. 

Aija Janbicka-Vība 

RTU Zinātniskās bibliotēkas direktorei Aijai Janbickai-Vībai ir piešķirts Atzinības krusts.  

Par RTU Zinātniskās bibliotēkas direktori Aija strādā kopš 1993. gada. Viņas vadībā bibliotēka no grāmatu krātuves ir tapusi par modernu informācijas resursu ne tikai RTU studentiem, mācībspēkiem un zinātniekiem, bet savu atbalstu sniedz arī Latvijas zinātnei, tautsaimniecībai un sabiedrībai. 

Bibliotēkā strādā augsti kvalificēti darbinieki, kuri lietotājiem piedāvā daudzveidīgu pakalpojumu klāstu, no kuriem daļu, izmantojot mūsdienu informācijas tehnoloģijas un to iespējas, var saņemt arī attālināti. 

2017. gadā par nozīmīgu pavērsienu Latvijas bibliotekāru kopienas dzīvē kļuva RTU Zinātniskajā bibliotēkā ieviestais jauninājums, studentiem lasītavu atverot 24 stundas septiņas dienas nedēļā. Par šo jauninājumu RTU Zinātniskā bibliotēka saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības atzinību — Gada balvu nominācijā «Gada notikums Latvijas bibliotēkās».

Aija Janbicka bijusi 1994. gadā dibinātās Latvijas Akadēmisko bibliotēku asociācijas pirmā prezidente, kā arī strādājusi Latvijas Bibliotēku padomē. 

Valsts apbalvojumi

Ar augstākajiem valsts apbalvojumiem tiek apbalvoti cilvēki, kuri ir izcili kalpojuši Latvijas valstij un tautai un kuru pašaizliedzīgais, profesionālais un sabiedriskais darbs, pilsoniskais veikums ir pelnījis augstāko valsts atzinību. Katra atsevišķais darbs un ieguldījums ir vienlīdz izcili vērtējams un cildināms.

Valsts apbalvojumus tradicionāli piešķir divas reizes gadā – pirms Latvijas Proklamēšanas dienas 18. novembrī un pirms Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienas 4. maijā. Šogad oktobrī saskaņā ar Valsts prezidenta un Ordeņu kapitula lēmumu ir piešķirti 60 augstākie Latvijas valsts apbalvojumi. Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts 33 personībām, Viestura ordenis – 11 personībām un Atzinības krusts – 16 personībām.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

10. novembris plkst. 19:45

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi