Latvijas un Šveices sadarbības programmā paredzēto finansējumu investēs arī zinātnē un inovācijās

20. jūnijs, 2023
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Lai stiprinātu zinātni un izglītību, bērnu veselības aprūpi, kā arī risinātu vides problēmas, Latvijas finanšu ministrs Arvils Ašeradens un Šveices valdības pārstāvis tirdzniecības jautājumos Dominiks Paravačini 19. jūnijā parakstīja Šveices – Latvijas sadarbības programmas ietvarlīgumu, kas paredz 42,4 miljonu eiro Šveices atbalsta finansējumu Latvijas ekonomikai fokusētās jomās. Līguma parakstīšana notika Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē. Šveices finansējumu inovatīvu materiālu izstrādei saņems arī RTU, un pirms līguma svinīgās parakstīšanas Šveices delegācija apskatīja RTU laboratorijas un iepazinās ar zinātnieku darbu.

Šveices piešķirtais finansējums 10,5 miljonu eiro apmērā paredzēts partnerībai lietišķās pētniecības jomās, 10,5 miljoni eiro paredzēti spēcīgākas, darba vidē balstītas, profesionālās izglītības un mācību pilnveidošanai, 7,87 miljoni eiro paredzēti bērnu vēža aprūpes attīstībai, savukārt vēsturiski piesārņoto vietu sanācijai – 12,81 miljons eiro.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā būs divas programmas – «Partnerība lietišķās pētniecības jomās: inovatīvi materiāli, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un viedā enerģija», kas indikatīvi saņems 12 352 941 eiro, ieskaitot 15% valsts budžeta līdzfinansējumu, kā arī «Spēcīgākas darba vidē balstītas mācības profesionālās izglītības un mācību pilnveidošanai Latvijā», kas arī indikatīvi saņems 12 352 941 eiro.

«Globālais inovāciju indekss liecina, ka Šveice kopš 2015. gada saglabā inovāciju līdera pozīciju pasaulē. Tāpēc ir loģiski, ka mūsu sadarbība attīstās zinātnes un inovāciju jomā, profesionālajā izglītībā, lietišķajā pētniecībā un darba vidē balstītās mācībās. Šveices pieredzes pārņemšana ir it īpaši aktuāla valdībai, kuras galvenais mērķis ir sasniegt mūsu valsts un pilsoņu labklājību caur Latvijas ekonomikas struktūras transformāciju,» saka izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

Vienu no projektiem inovatīvo materiālu jomā īstenos RTU kopā ar Šveices Federālās materiālu zinātnes un tehnoloģiju laboratoriju (EMPA).

«Esmu pārliecināts, ka iestrādes šajos projektos novedīs pie ļoti konkrētiem rezultātiem,» saka RTU rektors Tālis Juhna. Viņš atgādina, ka iepriekšējā Šveices un Latvijas sadarbības programma, kas bija vērsta uz doktorantūras stiprināšanu, bija ļoti veiksmīga, jo tajā «daudzi zinātnieki ir attīstījuši jaunus pētniecības virzienus RTU, līdz ar to es ar lielām cerībām skatos uz šo jauno programmu, kas paredz attīstīt ne tikai pētniecību, bet arī to, kā mūsu zinātniskās izstrādes pārvērst produktos, kā radīt pievienoto vērtību.»

Otru inovāciju projektu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un viedās enerģijas jomā īstenos Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts sadarbībā ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens skaidro, ka Latvijai ir pieeja gan daļai Šveices investīciju, gan arī iespēja aprobēt Šveices unikālās zināšanas, pateicoties otrajam Eiropas Savienības (ES) un Šveices saprašanās memorandam, kas paredz Šveices finansējumu vairāk nekā 1 miljarda apmērā novirzīt atsevišķu ES dalībvalstu ekonomisko un sociālo atšķirību mazināšanai. «Esmu pateicīgs Šveices partneriem par iespēju kopīgi investēt abām pusēm prioritārajās jomās, nodrošinot pieredzes un zināšanu apmaiņu», saka A. Ašeradens.

Līguma parakstīšanā piedalījās arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks, veselības ministre Līga Meņģelsone, kā arī Šveices vēstnieks Latvijā Martēns Ksavjē Mišlē.

Latvijas un Šveices sadarbības programmas otrā perioda izdevumu attiecināmības termiņš ir 2029. gada 3. decembris.

Šveices – Latvijas sadarbības programmas ietvarlīguma parakstīšana

RTU Sabiedrisko attiecību departaments