Latvijas studenti iegūst zelta pakāpi pasaulē lielākajās sintētiskās bioloģijas sacensībās

30. novembris, 2023
.
.
.
iGEM Latvijas 2023. gada studentu komanda.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studentu komanda, kas attīsta no augiem iedvesmotu rīku ciklisko peptīdu sintēzei, meklējot risinājumu antibakteriālās rezistences apkarošanai un veicinot jaunu zāļvielu un pesticīdu izstrādi, pasaulē lielākajās biotehnoloģiju inovāciju sacensības «International Genetically Engineered Machine» (iGEM) iegūst zeltu. Līdz 24. decembrim atvērta pieteikšanās studentiem, kuri vēlas sacensībās startēt 2024. gadā. 

Cikliskiem peptīdiem piemīt daudz vērtīgu īpašību, piemēram, augsta metaboliskā statibiliāte un antibakteriālā aktivitāte, kas paver iespējas tos plaši izmantot. Cikliskie peptīdi dabiski sastopami dažādās augu sugās, atbildīgais molekulārais mehānisms par ciklizācijas reakcijām ir BURP-domēna proteīns. Komandai izdevās veiksmīgi apstiprināta peptīdu ciklizācijas reakciju, pierādot, ka BURP-domēna proteīns var ciklizēt dažādas peptīdu sekvences, ne tikai augu genomā atrodamās. Tas ir pamats turpmākai ciklisko peptīdu produktu izpētei un izstrādei, pārliecināta komanda. 

Starptautiskajā konkursā komanda tika nominēta arī kategorijā par labāko vienkāršās ģenētiskās komponentes izveidi (Best Basic Part). 

Ņemot vērā sintētiskās bioloģijas straujo attīstību pasaulē, iGEM mērķis ir veicināt dažādu problēmu risināšanu no sintētiskās bioloģijas perspektīvas, starpnozaru komandām strādājot kopā gan laboratorijās, gan ārpus tām, lai izveidotu un tālāk attīstītu risinājumu aktuālām vides, medicīnas vai industriālai problēmām, izmantojot jaunākās molekulārās bioloģijas metodes. Arī Latvijas studentu komanda vēlas vairot sabiedrības izpratni par sintētisko bioloģiju, tādēļ tā atbilstoši kompetenču izglītības saturam izstrādā spēli «BIOTOPIA» un cer, ka nākotnē tā būs viens no bioloģijas mācību materiāliem vidusskolēniem. Izglītojošo spēli jau izmēģinājušas gan ģimenes ar bērniem, gan skolēni. 

Šis ir jau otrais gads, kad Latvijas studenti ar augstām sekmēm piedalās iGEM. Pērn Latvijas komanda izcīnīja bronzu. Lai uzzinātu vairāk gan par šā gada komandas veikumu, gan par sacensībām kopumā un iespēju piedalīties tajās nākamajā gadā, 7. decembrī plkst. 18 RTU Zinātnes un inovāciju centrā, Ķīpsalas ielā 6A, 247. telpā, notiks «iGEMet Gala» pasākums, uz kuru aicināti studenti un citi interesenti. 

Lai piedalītos, lūdzu, aizpildīt anketu.

Šobrīd tiek veidota komanda nākamā gada sacensībām. Studentiem pieteikšanās atvērta līdz 24. decembrim, aizpildot anketu.

iGEM Latvijas studentu komanda strādāja mentoru, LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta pētnieku Jāņa Liepiņa un Annas Stikānes vadībā. Pētniecisko darbu viņi veica, sadarbojoties ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI) un LU laboratorijām.

Komandas izveidi jau otro gadu koordinēja nodibinājums «Biocatalyst». Tās darbību atbalstīja SIA «Mikrotīkls», LU fonds, LU Studentu padome, RTU Studentu parlaments un nodibinājums «Biocatalyst».

Vairāk informācijas.

Latvijas studenti uzvar pasaulē lielākajās sintētiskās bioloģijas sacensībās
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

30. novembris, 2023 plkst. 13:36

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi