Latvijas studenti otro reizi startēs pasaulē lielākajās starptautiskajās sacensībās sintētiskās bioloģijas jomā

11. jūlijs, 2023
Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Universitātes studentu komanda, gatavojas pasaulē lielākās biotehnoloģiju inovāciju sacensībām iGEM.

Novembra sākumā Parīzē notiks pasaulē lielākās biotehnoloģiju inovāciju sacensības «International Genetically Engineered Machine» (iGEM). Tajās startēs arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studentu komanda, kas attīsta no augiem iedvesmotu rīku ciklisko peptīdu ražošanai, tā meklējot risinājumu antibiotiku rezistencei un veicinot jaunu zāļvielu izveidi.

Latvijas studentu komandā šogad ir divas reizes vairāk talantīgu dalībnieku nekā pērn. Konkursam tā gatavojas mentoru, LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta pētnieku Jāņa Liepiņa un Annas Stikānes vadībā. Pētniecisko darbu viņi veiks, sadarbojoties ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI) un LU laboratorijām. Komandas mērķis ir turpināt attīstīt biotehnoloģiju nozari Latvijā un Baltijā

Sintētiskā bioloģija pasaulē strauji attīstās. iGEM mērķis ir veicināt dažādu problēmu risināšanu no sintētiskās bioloģijas perspektīvas, starpnozaru komandām strādājot kopā gan laboratorijās, gan ārpus tām, lai izveidotu un tālāk attīstītu risinājumu aktuālām vides, medicīnas vai industriālai problēmām, izmantojot jaunākās molekulārās bioloģijas metodes. Jau 20. gadu iGEM nodrošina platformu studentiem, lai paplašinātu zinātnisko atklājumu robežas un izpētītu gēnu inženierijas iespējas.

Latviešu studentu komanda pirmo reizi sacensībās startēja pagājušā gadā, iegūstot bronzas medaļu. «Pirmā iGEM projekta laikā es ieguvu prasmes patstāvīga darba organizēšanai laboratorijā un pārliecinājos par konkursa un sintētiskās bioloģijas nepieciešamību dažādu globālu problēmu risināšanā. Šogad šīs zināšanas pielietoju, lai uzlabotu 2023. gada Latvijas komandas sniegumu iGEM,» stāsta Jānis Edmunds Daugavietis, pagājušā gada komandas dalībnieks.

Komandas izveidi jau otro gadu koordinē nodibinājums «Biocatalyst», pulcējot kopā studentus no lielākajām zinātnes universitātēm. Komandas darbību atbalsta SIA «Mikrotīkls», Latvijas Universitātes fonds, Latvijas Universitātes Studentu padome, RTU Studentu parlaments un nodibinājums «Biocatalyst».

Lai uzzinātu vairāk par Latvijas komandu, sekojiet līdzi komandas sociāliem medijiem vai sazinieties pa e-pastu g.

11. jūlijs, 2023 plkst. 9:50