«Latvijas Avīze» izceļ «Conelum» paveikto

24. oktobris, 2018
Foto: Latvijas Avīze

Pirmie pasaulē – tādi pārtikas nozarē ir tehnoloģiju uzņēmuma «Conelum» īpašnieki, ziņo «Latvijas Avīzes» pielikumā «Latvijas Bizness». Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) spin-off uzņēmuma «Conelum» tehnoloģija ļauj divu stundu laikā noteikt pelējuma sēnīšu klātbūtni pārtikas produktos.

«Mēs esam radījuši paātrinātu mikrobioloģisko kvantitatīvo diagnostiku, ko veic māk­slīgais intelekts, nevis cilvēks,» laikrakstam pauž «Conelum» līdzīpašnieks, RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna. Viņš lepojas ar unikālo metodi, kas apvieno molekulāro bioķīmiju ar robotiku, fotoniku un mākslīgo intelektu.

Tehnoloģija atvieglos darbu pārtikas produktu, dzērienu ražotājiem un pārstrādātājiem, jo šobrīd šādas mikrobioloģiskās pārbaudes prasa aptuveni 36 stundas. Turpretim «Conelum» izveidojis sistēmu, kas ļauj šūnas saskaitīt ātrāk un efektīvāk – aptuveni divu stundu laikā rezultāti jau ir zināmi. «Šādu risinājumu citviet pasaulē nav,» pauž T. Juhna.

Tehnoloģija izpelnījusies lielu interesi no ārvalstu uzņēmēju puses, taču kompānija šobrīd to vēl netirgo, jo šobrīd vēl noris sertifikācijas process. To varētu izmantot ne tikai pārtikas ražošanās, bet arī citās nozarēs, jau ir saņemts pasūtījumu no Amerikas, par kur plašāk T. Juhna vēl nestāsta.

Visu rakstu iespējams izlasīt «Latvijas Avīzes» portālā.

24. oktobris, 2018 plkst. 11:08