Latvijā norisināsies Tehniskās jaunrades dienas

16. novembris, 2011

Novembrī un decembrī piecās Latvijas pilsētās – Rīgā, Cēsīs, Rēzeknē, Jelgavā un Liepājā – norisināsies Tehniskās jaunrades dienas, kuru laikā jaunieši tiks mudināti atklāt jaunus talantus – konstruēt robotus, veidot milzu ziepju burbuļus, uzburt šķīdumu varavīksni, būvēt laivas, radīt elektrību, testēt spageti tiltu izturību u. c.

Pirmais Tehniskās jaunrades dienu pasākums norisināsies 27. novembrī Rīgā, Rīgas Tehniskajā universitātē, Kaļķu ielā 1. Pārējie pasākumi paredzēti citās Latvijas pilsētās: 3. decembrī – Cēsīs, Bērnu zinātnes centrā Z(in)oo, 4. decembrī – Rēzeknē, Rēzeknes Augstskolā, 10. decembrī – Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē un 11. decembrī – Liepājā, Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē.

25. novembrī Tehniskās jaunrades dienas viesosies arī Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļā, lai iepazīstinātu bērnus ar inženierzinātnēm un motivētu pievarēt slimību.
Pasākuma laikā dalībnieki tiks aicināti piedalīties piecu dažādu tehniskās jaunrades disciplīnu objektu veidošanā. Izveidotie objekti katras Tehniskās jaunrades dienas noslēgumā piedalīsies sacensībās.

Disciplīnā «Robotikas darbnīca» dalībnieki bez priekšzināšanām konstruēsrobotvaboles, savukārt dalībnieki ar priekšzināšanām – konstruēs un programmēs standarta Robotikas sacensību favorītrobotus – mini sumo. Disciplīnā «Laivu doks» dalībnieki veidos laivas modeli ar tvaika dzinēju, bet disciplīnā «Energostacija» ražos enerģiju, uzbūvējot ūdens ratu un piemontējot to ūdens dzirnavām. Disciplīnā «Ķīmijas laboratorija» dalībnieki veidos milzu ziepju burbuļus un radīs šķīdumu varavīksnes.

Tiem, kas mājās no spageti makaroniem un līmes būs izgatavojuši tiltus, būs iespēja pārbaudīt tiltu izturību. Tāpat apmeklētājiem būs iespēja vērot arī ķīmijas un fizikas eksperimentu paraugdemonstrējumus. Pasākumalaikā darbosies arī informatīvais stends, kur varēs saņemt konsultācijas par dabas, dzīvības un inženierzinātņu studiju iespējām Latvijas augstskolās.

Tehniskās jaunrades dienas Latvijā norisināsies jau trešo gadu. To mērķis ir rosināt sabiedrības, sevišķi pamata un vidējās izglītības vecuma jaunatnes interesi par inženierzinātnēm, kā arī attīstītu to teorētiskās zināšanas un prasmes tehnisko disciplīnu jomā. Pagājušajā gadā Tehniskās jaunrades dienās izraisīja lielu sabiedrības interesi, untajās piedalījās vairāk nekā 940 jauniešu.

Tehniskās jaunrades dienas organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta «Inovatīvas uzņēmējdarbībasmotivācijas programma» ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība. Tehniskās jaunrades dienu darbnīcu vadītāju un treneru lomās iejūtas RTU studenti.

Papildu informācija.

RTU Informācijas centrs