Latvijā aug entuziastiska un talantīga jauno inženieru paaudze

14. decembris, 2011

Noslēgušās Tehniskās jaunrades dienas – motivējoši izglītojošs pasākumu cikls – piecās Latvijas pilsētās. Kopumā tehniskās jaunrades disciplīnās Rīgā, Jelgavā, Rēzeknē, Cēsīs un Liepājā piedalījās 606 jaunieši: tika uzbūvēti 15 mini sumo roboti un 83 robotvaboles, uzkonstruētas 136 laivas un 41 ūdens rats, radīti 159 milzu ziepju burbuļi un šķīdumu varavīksnes, kā arī izprojektēts 21 spageti makaronu tilts.

Tehniskās jaunrades dienas novembra un decembra nedēļas nogalēs visā Latvijā organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībāar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu.

Rīgā, Cēsīs, Rēzeknē, Jelgavā un Liepājā jauniešiem bija iespēja disciplīnu treneru pavadībā iemācīties būvēt mini sumo robotus un robotvaboles, konstruēt laivas ar tvaika dzinēju, būvēt ūdens ratus, kā arī veidot ziepju burbuļus ar sausā ledus palīdzību un pētīt šķīdumu vides ar sarkanā kāposta indikatora palīdzību.

Kā atzīst Tehniskās jaunrades dienu vadītāji – studenti, vispatīkamāk bija vērot bērnu un jauniešu vēlmi darboties, viņu precizitāti un apņēmību izveidot tehnisko disciplīnu priekšmetus.

«Kāds puisēns Rēzeknē cītīgi grieza, līmēja un veidoja neparastu ūdens rata risinājumu ar visai interesantu dizainu. Brīdī, kad viņa ratu testēja, smaids bija nepārspējams,» novērojis disciplīnas «Energostacija» vadītājs Aleksandrs Kalinovskis. «Tieši šādi brīži sniedz vislielāko gandarījumu. Šāda attieksme liecina, ka Latvijā aug entuziastiska un talantīga jauno inženieru paaudze.»

Ar lielu apņēmību Tehniskās jaunrades dienās darbojas paši mazākie dalībnieki – piemēram, jaunākajam robotvaboles būvētājam Jelgavā bija tikai septiņi gadi. Savukārt jaunieši disciplīnu treneriem lūguši padomus ne tikai par praktiskajiem darbiem, bet arī interesējušies par zinātniski pētniecisko darbu izstrādi inženierzinātņu jomā.

Kā novērojuši Tehniskās jaunrades dienu treneri, visaktīvākie robotu būvētāji darbojas Rīgā, visaizrautīgākie robotvaboļu būvētāji un sacensību līdzjutēji – Cēsīs, visprecīzāko un ātrāko laivu un jaudīgāko ūdensratu būvētāji meklējami Liepājā. Vislabākie jaunie ķīmiķi darbojas Rēzeknē, bet visaktīvākie spageti makaronu tiltu būvētāji nāk no Jelgavas.

Tehniskās jaunrades dienas Latvijā norisinājās jau trešo gadu. To mērķisir rosināt sabiedrības, it sevišķi pamata un vidējās izglītības vecuma jaunatnes interesi par inženierzinātnēm, kā arī attīstīt to teorētiskās zināšanas un prasmes tehnisko disciplīnu jomā. Paredzēts, ka Tehniskās jaunrades dienas norisināsies katru rudeni līdz pat 2014. gadam.

Tehniskās jaunrades dienas organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar RTU Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots saistībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projektu «Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma», to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

RTU Informācijas centrs

14. decembris, 2011 plkst. 9:15