«Latvenergo» Enerģētikas muzejs Andrejdienas nedēļā aicina iepazīt energosistēmas vēsturi

24. novembris, 2009

Andrejdienas nedēļā, no 30. novembra līdz 4. decembrim, a/s «Latvenergo» Enerģētikas muzejs atvērs krātuves, lai iepazīstinātu interesentus ar enerģētikas pagātni, stāstot un rādot Ķeguma, Rīgas un Pļaviņu HES celtniecības gaitu, augstsprieguma un zemsprieguma tīklu izbūvi un energosistēmas attīstību Latvijā 70 gadu laikā, kā arī iepazīstinātu ar vēsturiskām elektroprecēm.

24.11.2009.

No 30. novembra līdz 4. decembrim Enerģētikas muzejs Andrejsalā, Andrejostas ielā 8 (blakus vecajai Andrejsalas spēkstacijai), apmeklētājus gaidīs katru dienu no plkst.10 līdz 18.

Enerģētikas muzejā apmeklētājiem īpašā kārtā apskatei tiks atvērtas vairākas krātuves, sniedzot unikālu iespēju aplūkot oriģinālus Latvijas enerģētikas vēstures fotonegatīvus uz stikla un celuloīda pamatnes, cita starpā arī zināmā fotogrāfa Eduarda Krauca veidoto fotogrāfiju kolekciju par Ķeguma HES celtniecību no 1936. līdz 1939. gadam.

Muzejs savās krātuvēs glabā arī 20. gadsimtā sadzīvē lietotās elektropreces, piemēram, radioaparātus, televizorus, magnetolas, ledusskapjus, veļas mašīnas, kā arī senāk plaši izmantotos telefona aparātus un fototehniku. Apmeklētāji varēs iepazīties ar vēsturiskajiem elektrības skaitītājiem, ampērmetriem, vatmetriem, voltmetriem, manometriem, augstsprieguma un zemsprieguma izolatoriem, kā arī ar citām interesantām un vēsturē izmantotām mērierīcēm un mēraparātiem. Muzeja krātuvēs ir arī dažādas pagājušajā gadsimtā lietotas kvēlspuldzes un citi apgaismes ķermeņi.

Šī Andrejdienas nedēļa muzejam un «Latvenergo» ir īpaši nozīmīga, jo šogad aprit 70 gadi kopš Ķeguma hidroelektrostacijas (HES) darbības uzsākšanas un energosistēmas izveides - «Latvenergo» koncerna vēsturiskā sākuma.

Enerģētikas muzejs krātuvēs glabātās sadzīves elektroierīču kolekcijas izveidi uzsāka pirms dažiem gadiem, un tā vēl arvien turpinās, tādēļ enerģētikas vēstures glabātāji būs pateicīgi ikvienam, kuram mājās ir kāda izteikti 20. gadsimtam raksturīga elektroierīce, kuru varētu dāvināt muzejam glabāšanai nākamajām paaudzēm.

RTU Informācijas centrs

24. novembris, 2009 plkst. 16:41